Az elmúlt évtizedben több mint 300 milliárd forint értékben valósított meg fejlesztéseket a Balatonnál a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. – közölte a társaság vezérigazgatója pénteki sajtótájékoztatóján Siófokon.
Nagy Róbert elmondta: az elkövetkező három-négy évben ez az összeg további százmilliárd forinttal növekedhet.
A közúti fejlesztések közt a vezérigazgató szerint mérföldkövet jelentett a 8-as főút várpalotai elkerülőjének 2018-as átadása, amely az északi part megközelítésére nyújt gyorsforgalmi alternatívát. Ez folytatódik a veszprémi elkerülővel, ahol a Balatonalmádi és Balatonfüred felé vezető utaknál is külön szintű csomópontok épülnek. Nagy Róbert megjegyezte: már előkészítési szakaszban van a veszprémi körgyűrű nyugati szakaszának megújítása is.
Szintén jelentős lépésnek nevezte az északi part megközelítésére az M7-es autópálya és a 710-es főút csomópontjának megépítését.
A déli parton az M7-es holládi csomópontjától már elkészült a balatonszentgyörgyi elkerülő, és az év végén átadják az M76-os gyorsforgalmi út Fenékpusztáig tartó szakaszát is. A vezérigazgató szólt arról is: 2023-ig megvalósul Keszthely összekötése is az autópályával.
Nagy Róbert kiemelte: a vasúti közlekedésben a déli parton 2018-ra teljesen megújult a Lepsény-Balatonszentgyörgy közti szakasz, ahol külön figyelmet fordítottak a gyalogos átjárók biztonságosabbá tételére.
Az északi parti vonal villamosítása nyárra Balatonfüredig elkészül, ami magasabb szintű szolgáltatást tesz lehetővé. Hozzátette: a tervekben szerepel a villamosítás folytatása Keszthelyig.
Ismertette: az elmúlt két évben 68 kilométeren végeztek munkát kerékpárutakon, további 99 kilométer előkészítése zajlik, és jelenleg is 33 kilométeren dolgoznak.
A Balatonakarattya-Balatonlelle közti kerékpárút szakasz az év végére készül el, az északi parton a Balatonkenese-Tihany szakaszon Balatonfűzfőig idén kezdődik a munka, és szintén több helyszínen dolgoznak Tihany és Örvényes, valamint Örvényes és Balatongyörök közt. Kiemelte: Balatonrendes és Pálköve térségében új nyomvonalat kap a balatoni bringakör.
Nagy Róbert arról is beszélt: elindult a Budapest-Balaton kerékpárút fejlesztése, amelynek célja, hogy 2022 végére Budapestről el lehessen jutni kerékpárral a Balatonra.
Tájékoztatása szerint húsz Balaton-parti vasútállomás korszerűsítését készítik elő, jövőre ebből tíz fejlesztése indulhat meg.
A vezérigazgató közölte: online médiakampányt indítanak a fejlesztések ismertetésére, egy kisfilmet be is mutattak a siófoki rendezvényen.