Végre elérkezett! Hogy mi? Hát ízlelőbimbóink tánca a jó öreg töltött káposzta körül. Hogy a halászlevet ne is említsük! És itt van, amire egész évben vártunk: a bejglik és linzerek sokasága, a hatlaposok kánaánja, a gyümölcskenyerek násza, és a krémesek netovábbja. Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonya írása, saját receptekkel és fotókkal.
Karácsonykor egyetlen magyar sem kezdi a fogyókúráját, vagy életmódváltását ezekben a napokban, és a kúrákat tartók is valahogy megengedőbbek ebben az időszakban – én biztosan nagyon megengedő lennék…nagyon-nagyon.
A karácsonyi menü a mi családunkban általában pont nyolc napig tartott, december 24-től 31-ig, bár néha belecsúszott még a 23-a is. Hogy miért is? Hát, anya lemodellezett pár sütit 23-án, hogy tuti finom lesz-e karácsonyra. A főzés pedig 24-vel kezdődött, majd folytatta 25-26-án. A következő három nap általában azt ettük, ami maradt. Anya mindig 20 emberre főzött és mi arra négyen voltunk…Aztán 30-án ráeszmélt, hogy „Úr Isten, már egy hete nem főztem – ami csak persze három nap volt – összedobok valami egyszerűt! Főzelék jó lesz?” Persze, hogy jó volt, mert még mindig volt hozzá valami sült. Aztán jött a kocsonya 31-én. Pici füstölt hússal, fél disznófejjel. Legalábbis apa erre esküdött. Mi szoktunk minden tányérba fél főtt tojást is tenni, az öcsém évekig csak azt ette ki belőle. Ha ezzel megvoltunk, akkor anya nekiállt hájas tésztát sütni és szigorúan birsalma lekvárral kente meg. Szóval nálunk valahogy így állt össze az ünnepi menü.
Ezt ettem és szerettem vagy 30 évig. Aztán a családi főzést jómagam vettem át, anya már csak fentről irányít, közvetlenül apa mellett.
Sok mindent igen, és sok mindent nem vettem át ebből a karácsonyi menüből. Kocsonyát főzök, káposztát nem. Linzer persze mindig van, hatlapost még soha nem sütöttem. Hájas tésztát azóta sem ettem olyan jót.
Én kicsit megpróbálom máshogy, hogy maradjon időm kicsit azért az unokahúgaimmal játszani, a fiaim lököttségein nevetni, a páromhoz bújni, és emlékezni.
Tegyétek ezt Ti is így! Semmi tragédia nem lesz, ha az idén csak három-féle sütit sütsz a tavalyi hathoz képest. Ha nem pucolod újra az ablakokat, ha marad még egy adag mosnivaló a szennyesben. Csak lazán! Egy csomó időt lehet lehet spórolni azzal, ha olyan ételeket készítetek, amiket csak bele kell rakni a sütőbe és kész. Olyan desszertekkel, amiket nem kell sütni…sőt még darált keksz sincs benne.
Az idénre valami hagyományosat is szeretnék persze, de jöhet valami új, valami egyszerű, valami attrakció.
A főétel nálunk az idén gesztenyével töltött pulyka, vagy jérce lesz, amit majd kapok.
Hozzávalók:
az a bizonyos jérce, vagy bébipulyka (3-3,5 kg. között)
25 dkg. natúr gesztenyemassza
20 dkg. gomba
0,5 dl. konyak
5 dkg. vaj
2 db. tojás
1 db. zsemle
2 g. fokhagyma
só, bors
A gombát kicsi vajon megpárolom, ha kihűlt összekeverem a tojással, a tejben áztatott zsemlével, a gesztenyével, a konyakkal, és a zúzott hagymával. A madarat alaposan megsózom, a tölteléket a hasüregbe és a fellazított bőre alá töltöm, hústűvel összefogom. Vajjal alaposan kikenek egy tűzálló tálat és a szárnyast is jól megkenem. Alufóliával betakarva kb. 1,5 órát sütöm, majd az eltávolítva megpirítom.
Az idén is készítek egy kis homokszeletet.
Hozzávalók:
25 dkg. liszt
0,5 tk. sütőpor
10 dkg. cukor
csipet só
12,5 dkg. vaj
1 tojás
10 dkg darált mogyoró
szezámmag
fél tábla csokoládé
A lisztet a sütőporral a sóval, a mogyoróval, a cukorral összekeverem majd hozzáadom a tojást és a kockára vágott vajat. Gyors mozdulattal összegyúrom, és egy hengert formázok belőle, majd a külső szélét megkenem vízzel és szezámmagba forgatom. Hűtőszekrénybe rakom, majd szeletekre vágva megsütöm, és csokival díszítem.
Desszertnek kiváló karácsonykor a posírozott körte. Gyors, egyszerű, látványos. Itt az attrakció!
Hozzávalók:
6 db körte
2 üveg vörösbor (pl. Teleki Merlot)
0,5l víz
225g cukor
2db egész fahéj
2db csillagánizs
5db szegfűszeg
reszelt narancs és citromhéj
Keverjük össze a cukrot a vörösborral és a vízzel. A meghámozott egész körtéket tegyük lábosba, dobjuk hozzá a fűszereket és öntsük le a vörösbor keverékkel. Reszelhetünk bele némi narancs és citromhéjat, ha még frissítőbb életérzésre vágyunk. Forraljuk fel a bort a körtékkel és főzzük puhára. Vanília fagyival és karamellel tálaljuk. A maradék bor tökéletes forralt borként, vagy szörpként!
Amennyiben halat is akarunk, akkor csak süssük meg natúran kis fűszerezéssel és a köretre rakjuk a hangsúlyt! Egy szépen dekorált tállal biztos a bomba siker.
Aki pedig tud egy tuti mézeskalács receptet, ami nem csak húsvétra puhul meg, azt várom. Írjatok!
Nem baj, ha már elmúlt karácsony mire ráakadtok a cikkemre, várom akkor is, mert jövőre is lesz karácsony.
Boldog, fáradozástól mentesített, örömteli karácsonyt kívánok, szeretettel: Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonya.