A balatoni halsütödéket ellenőrizte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legutóbbi tesztjében. 13 helyen jártak, ahol élelmiszerbiztonsági, érzékszervi, laboratóriumi és kedveltségi szempontból is vizsgálódtak, majd tapasztalataikat részletesen elemezték a szupermenta.hu oldalon. Az ellenőrzések során összesen 1.175.000 Ft értékű bírságot szabott ki a NÉBIH.
A szezon elején feltérképezték az ismertebb halsütödéket, és kiválasztottak 13 sült hekket is árusító vendéglátóhelyet a Balaton mindkét partján. Az ellenőrzések és tesztek még a szezon elején, június utolsó hetében zajlottak, így a nyár kiemelt heteiben az ellenőrzött vendéglátóhelyek a hatósági intézkedéseknek köszönhetően a hiányosságok kijavítása után biztonságosan működtek. A munka viszont tovább folytatódott a laboratóriumi vizsgálatokkal és azok eredményeinek kiértékelésével.
Az élelmiszerbiztonsági felügyelők a többi közt megvizsgálták az élelmiszerbiztonsági szabályok betartását, technológia biztonságot, rendet, tisztaságot, egészségügyi alkalmasságot, személyi higiéniát, a fogyasztók tájékoztatását, az engedélyeket, a készleten lévő halfajok és az étlapon feltüntetett megnevezésük azonosságát is. E mellett laboratóriumi vizsgálatok is készültek.
A 13 ellenőrzött vendéglátóhelyből 2 esetben minden megfelelő volt. 6 helyen kisebb hiányosságok miatt az üzemeltetők figyelmeztetésben részesültek. 5 üzletben a súlyosabb hibák miatt bírság kiszabására is sor került, melyek közül egy esetben a bírság mellett a tevékenységet is korlátozni kellett.
Két üzletnél volt szükség az üzemelés felfüggesztésére, ebből az egyik alkalom csupán néhány óráig tartott, mert az együttműködő vállalkozó azonnal orvosolta a hiányosságokat. A másik sütöde a hibák kijavítása után, az ismételt szemlét követően újra kinyithatott.
Két üzletben összesen több mint 100 kg halat kellett kivonni a forgalomból, nem megfelelő nyomon követés és származást igazoló dokumentumok hiánya miatt.
A négynapos ellenőrzéssorozat alatt a 13 vendéglátóhelyről összesen 166 mintát vettek.
A késztermékből kórokozó, vagy szennyezettséget jelző mikróba nem tenyészett ki. Az úgynevezett „tisztasági minták” mikrobiológiai vizsgálatánál azonban a vizsgált 13 halsütőből csupán két helyen volt minden felület mikrobiológiai tisztasága megfelelő.
A vásárlók megtévesztéseként értelmezhető, hogy az egyik vendéglátóhelyen „Balatoni halászlé”-nek nevezték a pangásiusból készített halászlét. Egy másik vendéglátó kifejezetten „gluténmentesként” jelölt sült hekket árult, ezzel sugallva, hogy terméke különleges, holott amennyiben a halat nem forgatják bele lisztbe sütés előtt, az a természeténél fogva gluténmentes, melynek külön kihangsúlyozása megtévesztő lehet. Mindenütt a megnevezésnek megfelelő halfaj volt a raktáron.
A halak kadmium, higany és ólomtartalmának vizsgálata során határérték feletti szennyezést nem találtak, a halak hisztamin tartalmával sem voltak gondok és a sütéshez használt olaj „poláros komponens” tartalma is a rendeletben meghatározott határérték alatt volt.
Az érzékszervi vizsgálatok összességében sajnos nem mutattak kedvező képet. A megvizsgált 13 sült halból csupán 2 volt kiváló és 2 átlag feletti. 4 sült hal átlagos és a többség, azaz 5 termék átlag alatti eredménnyel „vizsgázott”.
A kedveltségi vizsgálat a hatósági ellenőrzéssel nem egy időben, hanem napokkal korábban, más időpontban zajlott. A NÉBIH halételeket kedvelő, laikus munkatársai két csoportban – északi és déli csapatra osztva – 1 és 5 közötti skálán pontozták a 13 vendéglátóhelyen tapasztalható kiszolgálást, választékot, tisztaságot, felszereltséget és összbenyomást. A sült hekk terméknél pedig annak külső megjelenését, színét, illatát, ízét, állagát értékelték.
A Szupermenta kedveltségi pontozása alapján az északi part legkedveltebb halsütödéje az Alsóörsön található Új Fogas Büfé lett, míg délen a balatonlellei Nádfedeles bizonyult a legjobbnak. Második lett a balatonalmádi Jóbarátok Halsütöde és a balatonszemesi András büfé. Harmadik helyen zárt a Zánkán található Jegesmedve büfé, míg a déli oldalon a siófoki Kremánék halsütője végzett a dobogó harmadik fokán.