2070-re kiszáradó Balaton, szegénynegyedekké alakuló városok, éhséglázadások, gazdasági összeomlás. Ez csak néhány a legpesszimistább verzióból, ami a térséget sújthatja egy, az éghajlatváltozás következményeit vizsgáló nemzetközi kutatócsapat szerint.
A kutatók a jóslataikat a közelmúltban adták elő Veszprémben, amiről a sonline.hu számolt be.
Hogy nézhet ki a Dunántúl 20, 30, vagy akár 70 év múlva?
Csökken a korrupció, megbízunk a döntéshozóinkban, nagyon megszeretünk adót fizetni, az új generáció technikailag képzett lesz. A településeken semmilyen szilárd hulladékot nem állítunk elő, a szennyvizet teljes egészében tisztítjuk és újrahasznosítjuk. A megújuló energiákat kiterjedten használjuk, különösen a szél- és napenergiát, de lesznek új, ma még nem ismert energiaforrások is. 2100-ra a közbiztonság annyira jó lesz, hogy a szekszárdi borospincéket be sem kell zárni, hangzott el az előadáson.
De ha a biliből kivesszük a kezünket és elhessegetjük a rózsaszín ködöt, hogy csakis a legfeketébb felhőket láthassuk, akkor az alábbiak rajzolódhatnak ki a rossz forgatókönyv szerint.
Nem lesz biztonságos hely, ahol élünk, alig találunk munkát, az élelmiszereket nem tudjuk megfizetni. A népesség egyre nagyobb hányada él majd városi és vidéki gettókban, sűrűn lesz vízhiány. A dunai árvízveszély fokozódik télen, miközben a forró nyarak és a csapadékhiány miatt nyáron sokszor már hajózni sem lehet. A Balaton 2070-re kiszárad, egy részét szántófölddé alakítják, idézte a sonline.hu a kutatók által felvázolt víziókat.
A veszprémi tanácskozáson még elhangzott, a céljuk megérteni az éghajlatváltozás következményeit a tudomány által jelenleg szélsőségesnek, de nem elképzelhetetlennek tartott klímaforgatókönyvek alapján, illetve megvizsgálni, hogy a program során keletkezett információ és tudás hogyan tud beépülni és hatékonyan érvényesülni a helyi döntéshozatalban.
A szakemberek négy lehetséges forgatókönyvet dolgoztak ki, a legpesszimistábbal a pozitív jövőkép áll szemben, az, ahogyan optimális esetben élni szeretnénk 2070-ben, 2100-ban. (A címlapkép illusztráció.)