Szebbnél szebb gobelineket és kerámiákat láthatnak az érdeklődők a következő hetekben Keszthelyen. Az Országos Kerámia és Gobelin Biennále tegnap nyílt meg a Balatoni Múzeumban. A rendezvény elnevezése PELSO, a Balaton ókori latin elnevezése. A Pelso Biennálé azonban nem csupán nevében, hanem témájában is mindig balatoni: idén Pannónia provincia hitvilága, áll a középpontban.
A kiállításon változatos technikával, anyagfelhasználással készült gobelint és kerámiát mutatnak be. A munkákat műfaji sokszínűség jellemzi, az alkotók között komoly életművel rendelkező és egészen fiatal művészek is vannak. A műtárgyak többségét kifejezetten a biennáléra készítették, de az alkotók egy része már korábban is foglalkozott a témakörrel.
Gopcsa Katalin művészettörténész a kiállítás rendezője az MTI-nek elmondta, hogy a balatoni témájú alkotások nagyon jól illeszkednek a keszthelyi múzeum szellemiségéhez: az Aranyhíd – Fejezetek a Balaton történetéből című állandó kiállítás anyagához, a kőtárban őrzött, Zalavárról származó Neptunus-oltárkőhöz, amelyet egykor helyi halászok és hajósok állítottak Neptunus, a római mitológiában a vizek és a tengerek istene tiszteletére.
A római korban Pannónia lakossága nagy becsben tartotta a természeti csodát, a Balatont, ókori latin nevén Lacus Pelsót. A kiállítássorozat logója a Seuso-kincs egyik darabja, egy ezüst domborított tál, amely a vízparti vadászatot és a vadászat utáni lakomát ábrázolja. Az ezüsttálon a kompozíció részeként, íves vonalban jól látható a beütött felirat is: Pelso.
Az országos kerámia- és gobelinbiennále a kezdetektől a Balaton Fesztivál kiemelt képzőművészeti rendezvénye. A 2015-ös kiállítás szeptember 13-ig tekinthető meg a Balatoni Múzeumba