Saját bevallása szerint imádja a Balatont és a Balaton-felvidéket, tizenöt éve a mesés régió az otthona. Régóta érezte már, hogy a sok-sok élményt, melyekben része volt itt, másokkal is meg kell osztania. A gondolatból mostanra két könyv is született. Írójukkal, Gajdos Erika Tímeával múltról, jelenről és a jövőbeni tervekről beszélgettünk.
Mi motivált a „Mesés nyár a Balaton-felvidéken” majd később a folytatás, a „Misztikus ősz a Balaton-felvidék” regények megírására?
2008-ban elindítottam a „Legyen miénk a Balaton!” exkluzív online élménymagazint, amit három évig szerkesztettem és írtam. Az ötlet – hogy szórakoztató regény formájában is megírjam balatoni élményeimet, természetesen képzeletbeli történetbe ágyazva – már akkor megszületett bennem. Rengeteg négy évszakos balatoni élménnyel lettem gazdagabb, és itt tevékenykedő vállalkozások marketing kommunikációján is intenzíven dolgoztam, mint kreatív szövegíró és marketing szakember. A regényírást margóra tettem, hogy majd egyszer erre is sort kerítek, de mindig volt valami sürgetőbb, fontosabb, izgalmasabb projekt, amire nem tudtam nemet mondani. Majd jött egy varázslatos pillanat, és 2017-ben belevetettem magam a regényírás alkotói folyamatába, és már nyáron megjelent a „Mesés nyár a Balaton-felvidéken”, ami az első regényem. 2018 júliusán napvilágot látott az átdolgozott, bővített második kiadás, amit gyorsan követett a novemberben kiadott folytatás, a „Misztikus ősz a Balaton-felvidéken” kötet. Motivál, hogy regényeimben átadjam a Balaton-felvidék mesebeli szépségét, a táj-és természet értékeit, a négy évszak és a balatoni életérzés hangulatát, színeit, fényeit és élményeit.
Főállásban írsz, vagy ez egy hobbi, kellemes szabadidős tevékenység számodra valamilyen más munka mellett?
Az elmúlt tizenöt évben kreatív szövegíróként dolgoztam, az írás a lételemem, főállásban írok régóta. A regényírás egy másik műfaj, amiben szerettem volna kipróbálni magam. A Mesés Balaton-felvidék négy évszakos regénysorozat igazi örömírás számomra, ezzel foglalkozom két éve. Mindenképpen motivált a „Mesés nyár a Balaton-felvidéken” kedvező fogadtatása, és inspirált a következő rész megírására, hogy az Olvasók alig várták a folytatást. Ez ma sincsen másképp, intenzív tempót diktálnak a balatoni regénysorozat kedvelői, amiért nagyon hálás vagyok, mert még sok regényötletem van, amit szeretnék megírni.
A könyv ajánlója alapján úgy tűnik, a főhős és a szerző személye megegyezik, még ha a név más is…
Nem életrajzi élményregényt írtam, abban nem találtam volna kihívást. Természetes, hogy a saját élményeimet és kedvenc helyszíneimet is beépítettem a képzeletbeli történetbe. Több, mint húsz éve kötődöm a Balatonhoz, a Balaton-felvidékhez. Inspirál, táplál és feltölt, egész egyszerűen imádom. A regények írásánál az volt a célom, hogy minél plasztikusabban, élethűen ábrázoljam a Balaton-felvidéki helyszíneket, hogy az Olvasó tökéletesen benne legyen a regényfolyamban, és újra intenzíven átélje a felejthetetlen élményeket, érzelmi hatásokat, misztikus energiákat. Ez a nem mindennapi vidék mindenkire nagy hatással van, akár itt él, akár kikapcsolódni jön. Az olvasói visszajelzések alapján ez az első két résznél jól sikerült, ami lelkesít a folytatás megírásában. Természetesen a főhősnő nagyvárosban élő ember, ahonnan én is jövök, hiszen így tudtam ábrázolni azt az óriási kontrasztot, amiért beleszerelmesedünk a balatoni tájba, a Balaton-felvidéki életérzésbe. Ezt én is átéltem, mint oly sokan. A nyári és őszi történetben a mesés képzelet szárnyán utazunk térben és időben, bejárunk misztikus helyeket, belső és külső utazásokat, kalandos élményeket élünk át a főszereplővel, Bánki Dorkával, aki a Balaton-felvidéken talál rá mindarra, amit oly régóta keresett.
Mi inspirál, hogyan készül egy-egy könyv?
Szeretek írni, állandóan van nálam toll és jegyzetfüzet, akár a Balaton parton lógázom a lábamat, akár az erdőben sétálok a kutyámmal. A nyári és őszi regényem nagy részét a természetben írtam, elsősorban a történetben szereplő helyszíneken. Inspiráló környezetben élek, a Balaton-felvidék számomra kimeríthetetlen ötletek kincsesbányája. A természet, a csodálatos állatok, a zene, a meditáció, az értékes emberekkel folytatott tartalmas beszélgetések mind inspirálnak. A „Mesés nyár a Balaton-felvidéken” kötetet írtam a legtovább, mert többször átírtam, átdolgoztam, majd kibővítettem, ebből lett a második kiadás. Ez volt a tanulópénz, egy évet vett igénybe, de megérte. Segítségemre volt ebben Kellei György író, aki nem kímélt kritikai észrevételeivel, szerkesztői tanácsaival, amiből megpróbáltam minél többet kamatoztatni. A „Misztikus ősz a Balaton-felvidéken” az anyaggyűjtési fázis után három hónap alatt elkészült. A munkamódszerem roppant egyszerű, leülök és írok.
Hogy látod, a mai digitális világban mennyire vevők az emberek a nyomtatott könyvekre (átvitt és szó szerinti értelemben is), illetve mennyire jelentenek konkurenciát az e-könyvek?
A könyvbemutatóimon az olvasókkal találkozva úgy láttam, hogy a nyomtatott könyvekre nagyobb szükség van, mint valaha. Nyomtatott könyvet olvasni igazi élmény. A papír illata, a lapok finom zizzenése, a szertartás, amikor először kinyitod a könyvet, és belebújsz egy másik világba, majd beszamárfülezed a kedvenc részeidet. Aláhúzod azt a mondatot, ami felemel a szürke hétköznapok megoldhatatlan problémáinak sötét felhői fölé, és új lelkesedéssel veted bele magadat az élet kalandjaiba, mert elhiszed, hogy képes vagy megvalósítani az álmaidat, bármennyire is el akarják hitetni veled, hogy ez képtelenség. A nyomtatott könyv nekem olyan, mint a természet, és mindkettőt előnyben részesítem a digitális kütyük által irányított virtuális világgal szemben. Úgy látom, hogy egyre többen gondolkodnak így, de az is tisztán látszik, hogy kettéválik a természetes és a virtuális mátrix társadalma. Nem tudok statisztikai adatokat, hogy merre billen a mérleg a nyomtatott könyvek és e-könyvek versenyében, de amikor könyvesboltba, könyvtárba vagy könyvbemutatóra megyek, akkor sok emberrel találkozom, és ez szerintem jó jel. A lényeg mégis az, hogy tudjunk és szeressünk olvasni, hogy milyen eszközön, az igazából másodlagos.
Készül-e következő könyv is, s ha igen, mi lesz az?
Jelenleg a „Vadregényes tél a Balaton-felvidéken” regényemet írom, majd a tavaszi kötettel lezárom a négy évszakos balatoni regénysorozatot. Az idén megjelenik mindkét könyv. Ezen kívül írom és szerkesztem a Színek, fények, élmények – Balaton-felvidék blog magazinomat.
Fontosnak tartom megemlíteni azt is, hogy igazán szerencsésnek érzem magam, mert a Mesés Balaton-felvidék négy évszakos regénysorozat megírásában önkormányzatok és sikeres vállalkozók egyaránt támogattak, biztattak, amiért hálás köszönettel tartozom.