Új borvédjegyet vezettek be augusztus 1-jétől a Balatonfüred-csopaki borvidék füredi körzetében. A Vinea Balatonfüred védjegy arra ad lehetőséget, hogy a felső kategóriás borok között is lehessen különbséget tenni- írja a veol.hu.
Az OEM-kategória, azaz az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott bor termékkategóriájának tetejét a dűlőszelektált borok jelentik. Az új termékleírásokkal a régió új földrajzi térképezése is megtörtént, és pontosan nevesítették azokat a dűlőket, melyek termőhelyi adottságaik alapján alkalmasak az ilyen borok készítésére. Ha valaki pl. Vinea Balatonfüred védjeggyel ellátott dűlőbort akar forgalmazni, annak meg kell felelnie a szőlőtermesztést és borkezelést szabályozó Balatonfüredi Regula szigorúbb előírásainak. Azért, hogy a pincészeteknek lehetőségük legyen csúcsboraikat is megkülönböztetni, a dűlőboron belül a környezetkímélő termesztési módszerrel termesztett, a fajtakörbe illő és minőségi feltételeknek megfelelő, a védjegykörbe lépett borok termelői a Vinea Balatonfüred Bulla jelzést használhatják palackjaikon.
Az új füredi védjegyet három példa mintájára alkották meg. A védjegyen olvasható latin felirat alapja a III. században, Probus római császár által létrehozott Vinea Pannoniae Nobilis Districtus eredet megjelölés, illetve a sikeres osztrák wachaui Vinea program, valamint a Csopaki Kódex – mely a szomszédos borvidéki körzetben már megkülönbözteti csúcsborait – is mintául szolgált.
Az új védjegybe négy fajta kerülhet. Az olaszrizling, a szürkebarát, a juhfark és a furmint fajtából készült borok legjobbjai lehetnek majd védjegyesek. A használati szabályokat leíró regula szerint a védjegyet egy bizottság működteti. A tervek szerint a védjegyes borokat 2018-tól lehet majd megvásárolni.