Tengerkék, zöld, azúrkék, zöldes- szürke, barnás – napszaktól és helyszíntől, időjárástól függően más-más válasz adható arra a kérdésre, milyen színűnek látjuk a Balaton? A hirbalaton.hu utánajárt a válasznak.
A természetben előforduló, lehető legtisztább víz színe igen vastag rétegben kék. Ha a víz nem egészen tiszta, áttetsző akkor nem kék, hanem zöldeskék színűnek látszik, vastag rétegen át nézve – Cholnoky Jenő földrajztudós, író így írt erről Balaton című művében.
Alapvetően a víz színét az határozza meg a Balaton esetében, hogy mennyi szervetlen lebegő anyag, szemcse kerül a vízoszlopba. Ezek ugyanis megszórják a fentről érkező napsugárzást, másik részük elnyelődik a vízben – mondta a hirbalaton.hu-nak Somogyi Boglárka, a Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa.
Ha sok ilyen lebegő ásványianyag-szemcse, színes oldott szerves anyag van a vízben, akkor a kisebb hullámhosszú, nagyobb energiájú fénysugarak – ilyen a kék és az ibolyaszín – elnyelődnek , és eltolódik a fényklíma . Tehát kék már nem lesz, mert egy méter mélyre nem hatol le a kék fény – és a zöld lesz az uralkodó – ezt látjuk mi a víz színén szeles időben. Amikor a hullámok felkorbácsolják a vizet szürkésebb színe lehet.
A Siófoki-medencében gyakran látjuk kékeszöldnek a vizet, míg a Keszthelyi-medencében inkább barnásabb szín a jellemző, köszönhető azoknak a barnás színű oldott humin anyagoknak, amelyek a Kis-Balatonból a Zala folyón keresztül érkeznek a Balatonba és ott felhalmozódnak, olvasható a portálon.