Nem kevés pénzt áldoztak már eddig is a Festetics-kastély megújítására, fejlesztésére, most az egykori Amazon szállót adták át felújítva a nagy felújítási projekt részeként. Mától már látogatható a főúri utazásokat, életmódot bemutató kiállítása a megújult épületben.
A Festetics-kastély kiállításainak megújítására, valamint a pálmaház és az egykori Amazon szálló felújítására több mint kétmilliárd forintot, a park eredeti tervek szerinti rekonstrukciójára pedig további 400 millió forintot fordítottak, hangzott el a mai ünnepélyes átadáson. (A fejlesztésekről részletesen itt írtunk.)
A fejlesztések ezzel azonban nem zárulnak le, mert már tervezik a kastélypark hátsó traktusában lévő vadászati múzeum felújítását, bővítését, illetve az önkormányzat bevonásával a parkot – az 1980-as évek óta – kettészelő közút “eltüntetését”. Ez utóbbi révén, a parkot ismét egybenyitva, egészében körbejárható lenne a kastély hatalmas ingatlanegyüttese.
Az elmúlt hónapokban tíznél is több olyan berendezési és műtárgy került vissza Keszthelyre, amely egykor a főúri kastélyban volt, és csaknem 10 millió forint értékben három új műtárggyal is gyarapodott a kiállítóhely.
A megnyitón is bemutatott hat, 1817-ből való aranyozott ezüstpoharat, rajta a Festetics-család címerével, egy bécsi aukción vásárolta meg a magyar állam 6,8 millió forintért. A kastélyban élt Festetics grófnő, Mary Hamilton faragott márványszobrát a BÁV aukcióján, az állami elővásárlási joggal élve vásárolták vissza 780 ezer forintért, a 19. század első feléből származó – az egykori kastélyberendezéshez hasonló – neorokokó szalongarnitúra pedig szintén egy budapesti árverésen került 2,4 millió forintért az állam tulajdonába.
Pálinkás Róbert, a kastélymúzeum igazgatója elmondta, tavaly csaknem 200 ezer látogatót fogadott a keszthelyi intézmény, és arra számítanak, hogy a veteránautókat és főúri enteriőröket is bemutató Amazon Ház további 20 ezer látogatót vonz már ebben az évben. A további tervek közt említette, hogy visszaállítják a kastély főúri ebédlőjét, a parkban pedig díszvízimadaraknak alakítanak ki helyet. Mindez arra szolgál, hogy az 1800-as évekbe “visszatérő” látogatók úgy érezzék, mintha vendégségbe érkeznének a Festetics-családhoz.