Szezonális adóellenőrök járták idén nyáron is a balatoni településeket, hogy a szállásadókat „ösztönözzék” a közterhek befizetésére. A kiadott társasházi lakások és az apartmanok ellenőrzése azonban továbbra is megoldatlan. Főként azért, mert ezekbe nem tudnak bejutni a revizorok – írja a Magyar Idők.
Ez a nyár is azt mutatta, hogy több balatoni magánszállás-kiadó próbálta megkerülni a közterhek megfizetését. Molnárné Jakab Melinda, a siófoki önkormányzati adóhivatal vezetője a lapnak azt mondta, hogy az idegenforgalmi adó befizetését nemcsak az önkormányzat határozott fellépése befolyásolja, annak egyéb összetevői is vannak.
Különös figyelmet érdemel a szállásdíjakra kivetett 16 százalékos jövedelemadón felül a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás. A legtöbben elsődlegesen ezt a közterhet akarják kikerülni.
A balatoni önkormányzatoknak jelentős költségvetési bevételt jelent az idegenforgalmi adó, melynek minden forintját 1,5 forinttal egészíti ki az állam, hogy segítse a település gazdálkodását. Az IFA összege nem haladhatja meg a szállásdíj 4 százalékát. 2003-ban vezette be először több mint 600, turisztikailag frekventált üdülőhely önkormányzata.
A legnagyobb balatoni üdülővendég-forgalmat lebonyolító Siófok költségvetésében az idegenforgalmi adóból 290 millió forint bevétel szerepel, Balatonlellén 60, Tapolcán 38 millió a terv. Zamárdi, elsősorban az ott rendezett fesztiválnak köszönhetően, az idén több mint 50 millió forinthoz kaphat állami támogatást. E mellett a kisebb üdülőhelyeken is számolhatnak ezzel a forrással.
Balatonfüreden nincs gond az idegenforgalmi adó befizetésével, Bóka István polgármester elsősorban a nagy szállodák, kereskedelmi szálláshelyek befizetésére alapozza az adóbevételt – írja az újság. Ezzel együtt Füreden is szükséges a szezonális adóellenőrök alkalmazása. Bogláron és Lellén négyen segítették az önkormányzat adófelügyeleti munkáját, Siófokon 24-en.
Tapolcán nem volt szükség a szálláshelyek ellenőrzésre, Balassa Balázs szigligeti polgármester pedig nem tartotta volna ildomosnak a vendégek zaklatását. Az ellenőr ugyanis a szálláshelyen nem a tulajdonossal, hanem a vendéggel találkozik. Igaz, a társasházak kiadott lakásainak és az apartmanoknak az ellenőrzése továbbra is megoldatlan, leginkább azért, mert nem tudnak bejutni az adóellenőrök. A legtöbb feketézés ezeken a szálláshelyeken történik – olvasható a lapban.