Egy több mint 200 éve készült térképen jól látható, milyen volt a Balaton az 1700-as évek vége felé. Krieger Sámuel aprólékos munkájának köszönhetően csodálhatjuk meg az akkori magyar tengert. A Wikipédia szerint ez a Balaton első részletes és pontos térképe.
Az 1770-es években a császári udvar utasítására kezdődött el a Balaton és a Sió szabályozásának megszervezése. Ebben az időben a szántóföldek, legelők területének növelése, valamint az áruszállítás számára biztosítandó hajózóút kialakítása (a Balaton és a Duna között) alapvető fontosságú volt. A terv elkészítésével a kor egyik neves mérnökét, Krieger Sámuelt bízták meg, aki egyébként az első hiteles, a mai napig helytálló Balaton térképet megrajzolta. Krieger Sámuel három változatot készített, amelyek különböző mértékben csökkentették volna a vízszintet, illetve a harmadik változat mindössze egy hajózó csatornát hagyott volna a tó közepén. (Wikipédia)
A magyar tengerről és varázslatos szépségü környékéről uj térkép jelent meg a magyar királyi állam-nyomda kiadásában. A térképen megvan a Balaton egész terjedelmében s a vele határos Veszprém-, Zala, Somogy- és Tolnamegyék egy része tiz szinnyomásban famentes papiroson.
A térképet hivatalos adatok és eredeti kutforrások alapján állitották össze olyanformán, hogy föltünteti az egyes megyék, városok és községek politikai határait, a fürdőhelyeket, az összes üzemben levő vasutakat, a kikötőket országutakat és posta- és táviró-állomásokat s nincs az a kis község, puszta, major, sőt nevezetesebb épület, a mely hiányoznék róla.
Nyoma van a térképen ezenfelül minden mivelési ágnak s jele minden szántóföldnek, rétnek, tónak és legelőnek. A Balaton mélységét a vizrajzi osztály mérései mutatják. Ára két korona, vászonra huzva összehajtva 3 korona ötven fillér. Lécekkel 6 korona. Kapható Toldi Lajos könyvkereskedőnél (II. Fő-utca 2.)
A szöveg forrása: Budapesti Hírlap. 20. évfolyam, 154. szám. 1900. június 7. 8. oldal