Múltidéző írásunkban a ’30-as évek Balaton környéki szüreti hangulatot elevenítjük fel.
Sorozás volt a mult héten Somogyország faluiban. De nemcsak legényeket, hanem leányokat, menyecskéket is soroztak. Régi sifonérokból és almáriumokból előszedett «tisztaselyembe» öltöztetett leányok, menyecskék, festői ünneplőt viselő legények vonultak a bizottság elé.
A Siófokon rendezendő szüreti hét ünnepi felvonulásának szereplőit választották ki a kis somogyi falvakban. Augusztus 27–szeptember 3 között rendezi Siófok bor- és szőlővásár keretében stilizált szüreti hetét. Ennek keretében felvonultatja Somogyország népét, ezt a gyönyörű ősmagyar fajt, amely még ma is megtartotta ősi szokásait, öltözékét, pompásnál pompásabb népviseleti köntösökben idehozza Somogyország legszebb leányait, menyecskéit.
A szüreti hét alatt a siófoki fürdőigazgatóság hét napra vendégül látja Andócs, Karád, Törökkoppány, Koppányszántód és Szabcs községekből a falu bírája vezetésével a leányok és legények elejét. A fürdőtelep alléját lugassá alakítják át és a lugasok alatt vonul be majd a siófoki kertészházban feldíszített lovas- és ökrösszekereken a szüretelő nép. Ezen az útvonalon lacikonyha, halászkunyhó, halászcsárda épül. Nyárson sült balatoni halkülönlegességeket tálalnak borkorcsolyának a vendégek elé, a csárdában pedig csapravert hordókban áll a Balaton vidékének minden borfajtája. Potom pénzért mérik poharanként Somogyország szép leányai a csopakit, a füredit, a badacsonyit és a többi szívderítő balatoni nedüt. A lacikonyhában bugylibicskát adnak minden lacipecsenyéhez és hogy teljes legyen a szüreti hangulat, reggeltől reggelig húzza a cigány a talp alá valót.
A balatonmenti boroknak az a sajátossága, hogy egyik pohár kívánja belőlük a másikat. Éppen ezért gondoskodás történt, hogy a szüreti hét vendégei magukkal is vihessenek belőlük butykosban, kulacsban, vagy fűzfavesszőbe kötött üvegben, ha nem is egészen, de majdnem ingyen. Ingyen ad a siófoki fürdőigazgatóság minden vendégének annyi szőlőt, amennyit csak meg tud enni.
A siófoki kaszinó is kiveszi a részét az ünnepségekből. Magyar Lakodalmat rendez, reggelig tartó tánccal. Nagy jelmezes felvonulás is lesz a kaszinóban: a balatoni borok felvonulása. Minden bor fajtája, vagy márkája szerint ötletes jelmezzel lesz megszemélyesítve. Itt látjuk majd a Plébánost, a Kéknyelűt, a Leánykát, a Csintalant és sok más kedvelt balatoni borfajtát.
A lakodalmat a rádió közkedvelt Gyula diákjának Somogy című költeményével nyitják meg az ünnepségek prológusaként. Részt vesz a lakodalmon Göre Gábor bíró úr is, Kátsa cigánnyal egyetemben. Az előbbit – a legjobb Göre Gábor – Kabók Győző, Kátsa cigányt pedig az egyetlen magyar muzsikus színész, Heltai Bandi alakítja. A szőlősgazda szerepét Szentiványi Kálmán tölti be, aki cifra rigmusokban köszönti rá az italt mindenkire.
A siófoki ünnepségekhez csatlakozik természetesen Siófok község fiatalsága is, leányok, legények egyaránt, akik szokásos szüreti mulatságukat a nagy rendezőbizottsággal karöltve a borhát alkalmával rendezik.”
(szöveg és képek: Színházi Élet – XXIII. évfolyam 36. szám – 1933 augusztus 27-től szeptember 2-ig – 5657. oldal)
A Balaton Anno rovat támogatója
a