Élményekkel teli múzeumi tárlatvezetéssel, és a buddhizmus több ezer éves kultúrájának bemutatásával nyitotta meg kapuit a Tibet kincsei kiállítás a siófoki Kálmán Imre Kulturális Központ )KIKK) emeleti galériáján. A Tibet-Európa Alapítvány a szeptember 20-ig látogatható kiállítás mellett a meditációról, a karmáról és a buddhizmusról szóló előadásokkal várja az érdeklődőket a KIKK-ben.
A Tibet-Európa Alapítvány hozta el a Kálmán Imre Kulturális Központba Tibet kincseit, hogy egy mély szimbólumokat rejtő, gazdag kiállítás, és ismeretterjesztő előadások által az érdeklődők bepillantást nyerjenek a buddhista kultúrába.
Kőrösi Csoma Sándor volt Európából az első, aki kaput nyitott a tibeti kultúra és a buddhizmus felé. Ő hozta létre angol nyelven azt a tibeti szótárt, ami érthetővé tette számunkra azt a több ezer éves kulturális, emberi és pszichológiai kincset, ami által betekintést nyerhetünk a buddhizmusba.
– Amikor a buddhizmusról beszélünk, meg kell értenünk, hogy Buddha nem pusztán egy történelmi személy volt, hanem ő azt az utat mutatta meg, hogy hogyan találunk vissza a saját belső lényegiségünkhöz – hallhattuk a kiállítás megnyitón dr. Major Pétertől, a Tibet-Európa Alapítvány képviselőjétől. – A saját személyiségünk, amellyel intézzük a családi, munkahelyi dolgainkat, az egy felszíni ügyes mester, ami képes jól kommunikálni, de e mögött a felszín mögött ott van egy nagyon mély, belső kreatív állapot, amelynek az ismeretéről a mai modern kultúránk nem sokat mond. Arról, hogy hogyan éljük meg a saját belső valóságunkat, hogyan legyünk képesek úrrá lenni a zavaró érzelmeinken, a merev elképzeléseinken, hogyan tudjuk kifejleszteni az együttérzést, a nyitottságot, a bölcsességet mások irányába, hogyan tudjuk kifejleszteni a tudatunk végtelen képességeit. Ezt a Buddha tanítja meg. Ezek a tanítások nem annyira vallásos köntösben jelentek meg, sokkal inkább gyakorlatias tapasztalatként. A Buddha kifejlesztette azt a belső állapotot, amely mindnyájunkban készen áll arra, hogy megérintsük – vezette be a közönséget a kiállítás mögött rejlő kultúrába dr. Major Péter.
A tibeti buddhizmus szellemi és kulturális örökségének válogatott alkotásaiból nyílt kiállítás egészen egyedi a Kálmán Imre Kulturális Központban, melynek igazgatója, Gyulainé Isó Edina is kiemelte, hogy ehhez hasonló, a buddhizmus kultúráját bemutató tárlat még nem volt látható a siófoki kultúrházban.
A tibeti művészetben a szobrok és a képi ábrázolások mély szimbólumokat rejtenek, és a szimbolikus jelentések világába vezette be a megnyitó résztvevőit egy izgalmas tárlatvezetés keretében Horváth Anna, a Tibet-Európa Alapítvány képviselője. A tibeti művészeti alkotásoknál elengedhetetlen, hogy az esztétikum mögött lássunk a felszín mögé, ennek a több ezer éves kultúrának a jelentősége minden mozdulatban, minden színben egy mély jelentést hordoz.
(Forrás: siofok.hu)