Balatoni térképeket is díjaztak a közelmúltban zárult Szép Magyar Térkép 2017 elnevezésű versenyen. A nevezett munkákból a napokban kiállítás nyílt az Országos Széchényi Könyvtárban Budapesten, mely még egy hétig tekinthető meg.
A Szép Magyar Térkép verseny 1996-ban indult útjára azzal a céllal, hogy segítse az igényesen kivitelezett térképek térhódítását hazánkban. Ennek érdekében az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék és az Országos Széchényi Könyvtár Térképtára minden évben pályázatot hirdet a „Szép Magyar Térkép” cím elnyerésére.
A szervezők tájékoztatása szerint az idei versenyre 12 pályázó 39 pályaművet küldött be, egy digitális munka kivételével nyomtatott kiadványokat, melyeket szakértőkből és laikusokból álló zsűri értékelt.
A bizottság a pályaművek díjazásában nem állított fel külön kategóriákat, a térképet egységesen – térképtípustól függetlenül – esztétikai és kartográfiai szempontból bírálták.
Az első díjat a Hiberna Kiadó Adriai tengerpart turisztikai célú bemutatásához készült térképe nyerte.
A második díjat a Cartographia kapta Balaton I. elnevezésű munkájáért, mely újszerűségével és esztétikus kialakításával vívta ki a bírálók elismerését.
Harmadik díjat a zsűri nem adott ki.
A zsűri dicséretében részesítette Szarvas Andrást és a Schwarcz Térképkészítő Műhelyt, mert a két kiadó minden évben több pályamunkával, köztük díjnyertes térképekkel vesz részt a versenyen. A bíráló bizottság indoklása szerint színvonalas térképeik naprakész, gondos kivitelezése minden térképfelhasználó számára hasznos segítséget nyújtanak.

A Balaton-felvidék és környékének térképei is elismerést érdemeltek a zsűri szerint.
A Schwarcz Térképkészítő Műhely és a térképek elkészítésében közreműködő Balaton Felvidék Neked csapata a Pécselyi-medence, Káli-medence, Tapolcai-medence, valamint a Füred és környéke térképekkel vett részt a megmérettetésen. Ezek különlegessége, hogy nem csak a domborzati sajátosságokat mutatják be, de néprajzi értékek, dűlők, sőt romok is meg vannak jelölve a szakma által is elismert, pontos térképeken. A mindenki számára ingyenesen elérhető kiadványok hátoldalán információs-, és hirdetési felület is található.
Fehér Csilla, a Balaton Felvidék Neked kiadvány szerkesztője az onlinebalaton.hu-nak elmondta, hogy öt éve dolgoznak együtt Schwarz Gyula kartográfussal és rendkívül büszkék az eddig elért közös szakmai sikerekre.
Szintén dicséretben részesítette a zsűri a Talajtérkép portált, mely digitális térképmű, a pályázó a Magyar Tudományos Akadémia Talajtani és Agrokémiai Intézete.
A benevezett térképekből – ahogy a korábbi években – idén is kiállítás nyílt, amely átfogó képet nyújt a nagyközönség számára a hazai térképkészítő szakma elmúlt évi terméséről. A pályaművek április 7-ig tekinthetők meg az Országos Széchenyi Könyvárban, keddtől szombatig 10.00 és 18.00 között.