Lassan nyakunkon az a bizonyos ünnepi pátosz. Ami általában azért húzós, mert igaz, hogy minden karácsony után megígérjük magunknak, hogy aztán többet ilyen nem lesz, nem halok bele, pont fele ennyit készítek, és jövőre isten bizony eljutok a kozmetikushoz – saját tapasztalataimra alapozva – aztán mikor fordítunk egyet a munkahelyi naptárunkon és lelki szemeink előtt vérvörösen villog a december hónap…jön a pánik. Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonyának írása, receptekkel.
– Szűz Mária! Már hétvégén december? Azt a leborult szivarvégét! (csak a nyomtatott forma miatt írom az alábbi ki-és elszólást, ez élesben sokkal élesebb!) Még sehol nem tartok!
Aztán jön a kapkodás. Meg a számolgatás. És persze az esélylatolgatás, hogy idén is behúzzuk az utolsó pipát is szenteste előtt a feladatlistánkra, vagy lesznek pipátlan tételek (bár ez még esetemben soha nem fordult elő, még a hideg borzongás apró jelzése is átsuhant a testemen a lehetőség okán).
Szóval mindjárt karácsony van ezerrel.
Sok háziasszony társam előre és jól felkészült: már novemberben rendelt okosan a neten, hogy tutira megjöjjön a rendelt akármi, már rég megvannak az új karácsonyi dekorok, mert annyira tühtig, hogy azt már az idén, a januári nagy-nagy leárazáskor beszerezte, gondolva a következő karácsonyra, megpucolta a november végi szép napokban az ablakokat, és ne felejtsük el, már az ünnepi menü is a fejében…
Hát, én nem ebben a csapatban játszom. Én a pánikolóst erősítem. De talán még van időm, ezzel szoktam magam akkurátusan nyugtatni. Szóval még nem kell karácsonyi menülistákat versenyeztetnem, mert még van időm.
Ami biztos, hogy idén is készítek halat.

Fotó: Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonya
Sajna a magyarok többsége csak ilyenkor eszik halat, azt is kb. két módon elkészítve: rántva a pontyot, és főzve a halászlevet. Nincs ezekkel semmi baj, magam is kedvelem mindegyiket – persze én finom édeskés balatoni halból – csak az a baj, hogy sokan azért nem készítenek mást belőle, mert nem ismernek más alternatívát.
Hát kérem, tessék csak válogatni! Mindegyik kipróbált, jól bekóstoltatott, és minden szűrőn átment halas recept.
Nem kell hozzá mindig friss hal – persze ez a legjobb választás – jó hozzá akár a fagyasztott is, és aki tényleg csak most bontogatja a szárnyait, neki készültem halfilés recepttel is, illetve konzervessel is.
Persze nemesebb halakból nem kell feltétlen pitét készíteni, de ha egy karácsonyi lazac lakomából mentünk ki 15 dkg.-t, és lefagyasztva elraktározzuk, egyik este kiolvasztva, ledarálva, picit sózva, borsozva, raviolikat megtöltve rakjuk a család elé, igazi mennybe menetelünk lesz a sok dicséret okán.

Fotó: Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonya
Halpogácsa
Hozzávalók:
- 150 g hal
- 1 zsemle
- 100 ml tej
- 1 tojás
- csipetnyi só
- néhány csepp citromlé
- morzsolt tárkony
- zsemlemorzsa a szóráshoz
Választhatunk friss vagy fagyasztott fehér húsú halat. Áztassunk be egy zsemlét tejbe. Tisztítsuk meg, majd pároljuk meg a halat kevés sós, citromos vízben. Ha kész, törjük össze villával. Keverjük az áttört halhoz a tejben áztatott, majd jól kinyomkodott zsemlét, a tojást, a tárkonyt és egy csipetnyi sót. Az így kapott masszából formáljunk lapos pogácsákat, hintsük meg zsemlemorzsával és kevés olajban süssük ki őket. Párolt zöldségekkel tálaljuk.
Aki szereti a krumplit, mindenképp próbálja ki:
Halas krumplis lepény (Brandade)
Hozzávalók:
- 1db sárgarépa
- 3db babérlevél
- 1fej vöröshagyma
- 1 e.k fehérborecet
- 1 ág kakukkfű
- 500g tőkehal (vagy valamilyen más fehér húsú tengeri hal)
- 700g burgonya (magas keményítőtartalmú)
- 5 gerezd fokhagyma
- 100g parmezán sajt
- 150g vaj
- 150ml tejszín
- 3 szál zöldhagyma
- 1csokor petrezselyemzöld
A nagyobb darabokra vágott sárgarépát és vöröshagymát a babérlevéllel, a kakukkfűvel és a fehérborecettel feltesszük forrni. Amint felforrt, beletesszük a halat, majd félretesszük és lefedjük. 10 – 12 percig hagyjuk benne, majd kivesszük és a bőrét eltávolítjuk. A burgonyát héjában megfőzzük, sós babérleveles vízben. A tejszínt a finomra vágott fokhagymával egyszer felforraljuk, majd félretesszük. A főtt burgonyát melegen meghámozzuk, majd az apró kockára vágott vajjal, és a halhússal durván összetörjük, mintha tört burgonyát készítenénk. Hozzádolgozzuk a fokhagymás tejszínt. A zöldhagymát és a petrezselyemzöldet durvára vágjuk és hozzákeverjük a halas burgonyapéphez, amit még frissen őrölt borssal fűszerezünk. Kivajazott hőálló tálba egyenletesen elosztjuk, meghintjük a parmezánnal és 190 C-os sütőben addig sütjük, míg a parmezán rá nem pirul. (8 – 12 perc)
Jön az én egyik személyes nagy kedvencem:
Afrikai harcsa pite
Hozzávalók egy 26 cm átmérőjű formához:
A tésztához:
- 18 dkg sima liszt
- 10 dkg margarin
- 1 tojás
- 1 kk. sütőpor
- só
- 1 ek. hideg víz
- A töltelékhez:
- 30 -40 dkg afrikai harcsa filé
- 2 ek. olívaolaj
- citromlé
- 1 kaliforniai paprika
- 1 csokor metélőhagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 tojás
- citromillatú kakukkfű
- 2 ek. vaj
- 3 ek. sima liszt
- szerecsendió
- tej
- só
- bors
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd fóliába csomagolva egy órát pihentetjük a hűtőben. Míg a tészta pihen, elkészítjük a tölteléket. Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, rátesszük a halfilét, néhány perc alatt -ne maradjon nyers, az sem baj, ha kis színt kap- átsütjük. Enyhén sózzuk. Megcsepegtetjük kevés citromlével. Ha kész, kivesszük a serpenyőből és hűlni hagyjuk. A paprikát és metélőhagymát finomra vágjuk. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A vajból, lisztből, tejből kevés sóval, borssal és szerecsendióval nem túl sűrű besamel mártást készítünk. Félre tesszük hűlni. Mikor langyos, belekeverjük a két tojást, belereszeljük a fokhagymát. A halat falatnyi darabokra szedjük, majd a paprikával és metélőhagymával együtt a besamel mártásba keverjük. Ízesítjük citromillatú kakukkfűvel és sóval, borssal, ha szükséges.
A tésztát lisztezett deszkán kerek lappá nyújtjuk, majd a sütőformába igazítjuk. Beleöntjük a tölteléket, eligazgatjuk, majd a pitét előmelegített sütőben ~35-40 perc alatt készre sütjük
A másik nagy kedvenc, már évek óta készítem és minden alkalommal nagy siker övezi:

Fotó: Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonya
Kapros tonhalkrém
Hozzávalók:
- 1 doboz olajos tonhal konzerv
- 1 doboz szardínia konzerv (nem paradicsomos)
- 1 db tömlős krémsajt
- 1 doboz Philadelphia krémsajt 125g
- 1 citrom héja és leve
- 1 közepes vöröshagyma/vagy egy csokor újhagyma
- 1 nagy csokor kapor
- só
- őrölt bors
A konzerveket lecsepegtetjük, majd villával összetörjük őket. Hozzáadjuk a sajtokat, az apróra vágjuk a hagymát, és a kaprot, a citrom héját és levét, majd sózzuk, borsozzuk. Pirított rozskenyérrel a legfinomabb.
Persze, tölthetünk egy kis hirtelen sült, akármilyen hallal pitát (címlap fotó), amit sok-sok zöldséggel és nyakon öntött majonézzel kínálunk.
Nálunk ez volt a nyár slágere.
De tölthetünk hallal bármilyen zöldséget is, akár tököt, akár padlizsánt, bármit! Egy kis zsemle, tojás, pár finom fűszer és máris kész a hallal töltött padlizsán, amit ha sajttal szórunk a végén, és ha még hajadonok vagyunk, ezen vacsora feltálalása után már biztosak lehetünk, hogy ez a helyzet nem áll fenn sokáig…

Fotó: Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonya
További receptek Madarász Ildikó, a Balaton háziasszonya weboldalán.