Már augusztustól érik a szőlő, ha vessző nem is hajlik azóta. Érdemes ezt kihasználni, amíg lehet. Főzzük, süssük, vagy egyszerűen gazdagítsunk vele egy egyszerű vacsorasalátát. Íme, néhány recept Madarász Ildikótól, a Balaton háziasszonyától.
Még mindig érik nálunk a szőlő, bevallom nagy rajongója vagyok, csak az a baj, hogy a darazsak legalább annyira, mint én. Igyekszem a lehetőségeimhez mérten – illetve a gyomrom befogadó képességét feszegetve – a lehető legtöbbet enni belőle.
Miért is? Mert mindenki erre buzdít.
Ezt olvasom a neten, a női magazinokban, már annak idején a nagyi is megmondta: „a szőlő, puha belsejű, roppanós héjú, kacsazsíros kenyérrel a legjobb. „ És milyen igaza volt a nagyinak. Tényleg így is isteni.
Persze a gourmet ízléssel megáldottak biztosan fanyalognak…persze, mert ők még nem próbálták ki. Az igazi gourmet gyomor a szőlőt sajttal szereti, ami bevallom, szintén nem rossz választás.
Október derekán érő szőlő fajták általában muskotályos ízűek – a sok-sok napsugár felvételnek köszönhetően – és általában ezen a szőlők téli fagyállósága is jó. Ilyenek például a Hamburgi muskotály, az Itália, és a Pölöskei muskotály.
A rengeteg pozitív élettani hatását most nem sorolom fel, mert biztosan lennének olyanok, akik szőlő levének és párlatának jótékony hatásait emelnék inkább ki, így inkább szorítkozom arra, hogy ne csak inni tessék a szőlőt, hanem enni is.
Az én anyukám soha nem készített semmit a szőlőből. Egyszerűen kirakta a fürtöket a tálba és míg a muslincák sűrűsége el nem érte a számára kritikus határt, vagy míg el nem fogyott, az kint maradt az étkező asztalon.
De mit csináljon az ember lánya, amikor tényleg sok van, és azért sajnálja, ha tönkremegy? Készítsen belőle isteni fogásokat!
Használjuk! Főzzük, süssük, vagy egyszerűen gazdagítsunk vele egy egyszerű vacsorasalátát. Persze macerás lehet kimagozni a szemeket, de elhihetitek, megéri a fáradozást. Kínáljátok egyszerűen kockára vágott sajttal, bambuszpálcára fűzve, váltogatva a szemek színeit, szerintem így még talán a gyerek is megeszi (mind a sajtot, mind a szőlőt).
Esetleg főzzetek belőle levest. Friss mentalevéllel. A legkényesebb gyomor is hálás lesz érte.
Hozzávalók:
1 kg fehér szőlő + ízlés szerint körte, szilva, birsalma
2 dl tejszín
1 evőkanál finomliszt, vagy étkezési keményítő
1/2 citrom
barna cukor
1 csipet só
egy csokor friss mentalevél
Elkészítés:
A szőlőt megmosni, leszemezni, a felét félrerakni. A szőlőszemek másik felét apróra vágni, vagy préselni, hideg vízben feltenni főzni. Pár perc alatt megfő. A tejszínt kikeverni a liszttel, vagy az étkezési keményítővel, és behabarni ezzel a leves alapot, picit sózni, ízlés szerint édesíteni. Majd beletenni a maradék szőlőszemeket és a még választott, egyformára vágott gyümölcsöket. A levesbe a végén beleszórni az apróra vágott mentát és a citromlevet. Jó lehűteni, langy meleg őszi este behabzsolni!
Nálunk most ez a nagy kedvenc: grízpuding, szőlőmártással. Kezdő szakácsnőknek egyszerűen kötelező. Eredmény: hálás boci szemek, üres poharak, elégedett nyammogások, felmagasztaló dicséretek.
Hozzávalók:
4 dl tej
4 dl tejszín (30%)
5 dkg cukor
pici só
5 dkg búzadara
0,5 dl szőlőlé
1 csomag zselatin
+ egy nagy fürt szőlő, cukor, étkezési keményítő
A tejet, tejszínt, cukrot, sót forráspontig felfőzni. Ekkor belekeverni a búzadarát, a szőlőlevet, pár perc alatt a dara megdagad, majd a fél deciliter vízben feloldott zselatinos vízzel összekeverni. A szőlőt kimagozni, majd vízbe, vagy szőlőlébe felforralni, kicsit főzni, majd vízben elkevert étkezési keményítővel sűríteni. A darát poharakba rakni, lehűteni, majd a szőlőmártással tálalni.
De, ha mindenképp sütni akartok a szőlővel, azt is megtehetitek, a világ legegyszerűbb pitetésztájával.
Hozzávalók:
35 dkg liszt + amennyit még felvesz a gyúrásnál és a nyújtásnál,
15 dkg vaj
10 dkg cukor,
2 evőkanál tejföl,
1 tojás,
1 teáskanál sütőpor,
½ kávéskanál só.
A töltelékhez:
40 dkg csemegeszőlő (kék és fehér vegyesen),
10 dkg cukor,
1 evőkanál vaníliás cukor,
1 kávéskanál őrölt fahéj,
2 evőkanál keményítő vagy 2 evőkanál liszt
A tészta hozzávalóit összegyúrni, fóliába 30 percre hűtőbe tenni. A szőlőt megmosni, lecsöpögtetni, majd leszemezni, magozni, félbe vágni. Az előkészített szőlőszemeket megszórni cukorral, vaníliás cukorral, őrölt fahéjjal, keményítővel és jól elkeverni A tésztát kettéosztani, nyújtani, tepsibe rakni – legyen egy kis pereme – a tésztát megszórni zsemlemorzsával – vagy finom kekszmorzsával – ráönteni a szőlős tölteléket, elegyengetni és a másik kinyújtott tésztalapot ráfektetni. A pite tetejét villával megszurkálni, majd felvert tojással megkenni. 180 fokos sütőben készre sütni.
És ha mégsem akarsz vele bíbelődni, egyszerűen fogd a gyereket és szórakozzatok a szőlővel, például készíthettek szőlősüniket (lsd. címlap fotó). Mindenki élvezni fogja a délutánt, jópofa fotók készülhetnek, amiket el is küldhettek az info@onlinebalaton.hu címre.
További recepteket is találtok a Balaton háziasszonyának weboldalán.