A nyár számos öröm forrása nem csak nekünk, de négylábú kedvenceinknek is. A legtöbb kutya élvezi a közös kirándulást, időtöltést és ha lehetőség van rá, szívesen úszkál, játszik a vízben is, bár ez a Balatonnál ma még csak kevés helyen engedélyezett. A kánikula beköszöntével azonban a megszokottnál nagyobb odafigyelésre van szükség az ő esetükben is, nem csak ha rólunk van szó. A túl nagy meleg jó esetben csak kisebb nagyobb kellemetlenséggel járhat, de ha figyelmetlenek vagyunk, akár végzetes is lehet. Némi körültekintéssel azonban elkerülhető a baj.
Az állatorvosok a megmondhatói, hogy nincs nyár, amikor egy vagy több gazdi ne veszítené el négylábú barátját a kánikula miatt. Önmagában a forrósággal még nem volna gond, de, aki ilyenkor például a bezárt autóban hagyja kedvencét, akár csak rövid időre is, az bizony életveszélynek teszi ki azt. Talán kevesen tudják, hogy már 24 Celsius fok körüli külső hőmérséklet esetén is előfordulhat, hogy ha a jármű a napon áll, akkor a belső térben kevesebb mint egy óra alatt 47 fokig is forrósodhat a levegő. A kutyák a bőrükön keresztül alig képesek párologtatni, csak a légutakon keresztül, a nyelvükön adják le a testükben keletkező felesleges hőmennyiséget, így igen gyorsan extrém magasra szökhet a testhőmérsékletük.
Természetes, hogy a legtöbben nem szándékosan akarják előidézni a tragédiát, csupán megfeledkeznek néhány alapvető szabályról, amiről pedig nem volna szabad. Megpróbáltuk csokorba gyűjteni azokat a tanácsokat, amelyekkel elkerülhető, vagy legalább enyhíthető a baj, akár az egyszerű hétköznapokon, akár nyaralás alatt.
- A kutyát nem szabad melegben a napon álló autóban hagyni
- Nyári nagy melegben megfelelő árnyékot és naponta többször friss vizet kell számára biztosítani
- A legmelegebb órákban nem szabad erős fizikai megterhelésnek kitenni
- Nem csak a mi talpunkat égetheti a forró beton, kövezet, a kutyákét is, kerüljük ezeket a helyeket forróságban
- Szerencsés kora reggeli, illetve esti órákat választani a sétához
- A hosszú szőrű, nyírást igénylő kutyák szőrét vágassuk rövidre
Ha minden óvatosság ellenére megtörténik a baj és az állat hőgutát kap, megpróbálhatjuk az árnyékban nedves törölközővel hűteni a testét, de még jobb, ha állatorvoshoz visszük.
Néhány országban egyébként fontolgatják, sőt az Egyesült Államokban talán már életbe is lépett az a törvény, amely lehetőséget biztosít arra, hogy ha valaki veszélyben lévő kutyát lát a tűző napon lévő autóban, akkor büntetés nélkül betörhesse a jármű ablakát.
Magyarországon a legkézenfekvőbb a 112 segélyhívón a rendőröket riasztani, ha valaki a hőségtől szenvedő kutyát lát egy autóban – mondta kérdésünkre Méhes Dóra, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.