„Nincsen énnekem varrott dunyhám” mottóval Betyárok és betyár élet Zalában címmel nyílik kiállítás 2017. március 11-én Keszthelyen. A Dunántúl-szerte ismert és a helyileg hírhedtté vált kisebb betyárok életét felelevenítő tárlat május 13- ig lesz látható a Balatoni Múzeumban.
A betyárok, a 18-19. századi társadalom különös státuszú, életmódú, kis létszámú, de a korabeli hírekben gyakorta fel-feltűnő csoportja volt. Többségük felváltva rablásból, útonállásból és pásztorkodásból tartotta fenn magát. A betyárok többsége megelégedett a lopással, fosztogatással, fenyegetéssel szerzett vagyonnal, de voltak gyilkosságokat elkövető, kegyetlenkedő betyárbandák is. A 19. század néhány évtizedében ők voltak azok, akik a jobbágyok és parasztok világából bekerültek a hírekbe, nevük, arcmásuk ismertté vált, s a pásztorok díszítő művészetében is megjelentek.
A betyárok elsősorban a nehezen megközelíthető, sok búvóhelyet és menekülő útvonalat biztosító helyeken, erdők, lápok mélyén tanyáztak, s innen csaptak le áldozataikra. Működési területükre jellemző, hogy az általuk ellenőrzött vidéket járták elsősorban, de a rablott árut, elsősorban a nagyobb értékű lábasjószágot igyekeztek más vármegyébe eladni. Kedvelték a közigazgatási határok közelében, az utak mentén elhelyezkedő csárdákat, mert könnyen el lehetett belőlük menekülni a másik megyébe, járásba, ahová a pandúrok nem mindig mehettek át – olvasható a Balatoni Múzeum kiállításhoz kapcsolódó tájékoztatójában.
A kiállítás megnyitója 2017. március 11-én 16:00 órakor lesz a Balatoni Múzeumban.