Az eredetileg tervezettnél több támogatáshoz juthat a Balaton kiemelt üdülőrégió a még szakmaközi egyeztetésre váró új javaslat szerint a tavasszal visszavont, 300 milliárd forintos balatoni fejlesztési forrásról szóló kormányhatározathoz képest. Erről Tóth Tamás, a Miniszterelnökség főosztályvezetője beszélt a Balaton Fejlesztési Tanács legutóbbi ülésén Balatonfüreden – közölte az MTI.
Tóth Tamás közölte, a Balaton, illetve a turizmusfejlesztés koncepciójának újabb tervezetét hamarosan hivatalos szakmaközi egyeztetésre bocsátják. Ebben a korábban balatoni fejlesztésekre szánt mintegy 280 milliárd forintnyi uniós keret körülbelül 20 százalékkal nőtt, és bővült a visszavont kormányhatározatban szereplő 24 milliárd forintos hazai forrás is. A kiemelt területek továbbra is a környezetvédelem és a közlekedésfejlesztés lesz, csökkent a humánforrásokra szánt összeg.
A Miniszterelnökség főosztályvezetője emlékeztetett arra, hogy a 2014-2020 közötti balatoni fejlesztésekről szóló korábbi kormányhatározatot azért vonták vissza, mert 2016 márciusában a turizmus területén az állami feladat- és intézményrendszer átalakításáról döntött a kormány. Ennek keretében országos szinten vizsgálják felül – a többi közt – a balatoni fejlesztési programot is.
Bóka István, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke az MTI kérdéseire válaszolva elmondta, hogy az új elképzelés sok tekintetben a korábbi programot veszi alapul. Véleménye szerint a korábbi kormányhatározat visszavonása és felülvizsgálata a folyamatban lévő projektek nagy részénél nem okozott késlekedést, a még nem nevesített pályázatoknál pedig behozható.
A velem egyeztetett tervezet szerint nincsenek vesztesei a Balaton fejlesztési program újragondolásának, de minden akkor dől el véglegesen, amikor azt a kormány elfogadja” – fogalmazott.
Tóth Tamás beszámolt arról is, hogy a 2014-20-as fejlesztési ciklus pályázataira az üdülőrégió területéről eddig 926 projekt érkezett. A legtöbbet a GINOP (452 darab) és a TOP (287 darab) kereteire adták be, összesen körülbelül 290 milliárd forintnyi támogatási igénnyel, amelynek fele közlekedésfejlesztésről szól.
Az üdülőkörzet 180 települése közül 120 pályázott valamilyen forrásra. Siófok 81, Balatonfüred 65, Keszthely 53 pályázatot nyújtott be, támogatást eddig 134 projektnek ítéltek meg mintegy 129 milliárd forint értékben – mondta.
A jelenlegi adatok alapján a Balaton-régióba eddig 51 milliárd forintnyi kifizetett pályázati forrás érkezett.