Meglehetősen jó tapasztalatokkal zajlik az idei madárgyűrűzés a Fenékpusztai Madárgyűrűző és Madármentő Állomáson a Balatonnál. A korábbi évektől eltérően, amikor gyakran csak 30-40 madarat fogtak be naponta, idén akár 250-300 is a hálóba kerül, ha megfelelő az időjárás. A munkát az állomáson dolgozók és alkalmi önkéntesek végzik.
A madarak vonulásának kutatását segítő madárgyűrűzést 1985 óta végzik a Keszthely közelében lévő állomáson. Idén júliusban különösen sok madár akad fent a Balaton-parti nádasban kifeszített, finom szövésű hálón. A hónap első felében naponta akár 250-300 madarat is meggyűrűztek az ott dolgozók és a nekik segítő alkalmi önkéntesek.
„Utóbbiak között sok a visszatérő, akad, aki hosszú évek óta jön, amikor teheti” – mondta kérdésünkre Varga Júlia madárgyűrűző. Hozzátette: sok a tennivaló, így örömmel fogadják azokat, akik részt vennének a gyűrűzésben, de tudni kell, hogy először mindenki felügyelet mellett végezheti csak a munkát a madarak biztonsága érdekében. Mint mondta, annak ellenére, hogy májusban kemény fagyok voltak, nagyon jó kondícióban vannak a szárnyasok és mostanáig a szúnyogirtás sem okozott gondot ebben az évben, bőségesen találnak élelmet a madarak.

Varga Júlia néhány hetes fecskét etet. (fotó: onlinebalaton.hu/Vida Konrád)
A gyűrűzés elsődlegesen a madarak vonulásának kutatását segíti. A sorszámozott fémkarika felrakása előtt a faj nevét, az egyed korát, valamint a súlyát és a szárnyhosszt is rögzítik egy naplóban. Ezekből az adatokból következtetni lehet az állomány nagyságára, a madarak életkorára, vonulási útvonalukra és számos más dologra.
A gyűrűzés mellett fontos munka az állomáson a madármentés. Jelenleg is több gólyát, baglyot, fecskét és egerészölyvet gondoznak Fenékpusztán, hogy amint azok egészségi állapota, kondíciója megengedi – visszaszoktatás után – szabadon engedjék őket.
Ottjártunkkor egy videót is készítettünk.