Bizakodva tekint az idei szezon és általában a következő időszak elé a Balatoni Szövetség elnöke. Balassa Balázs a helyi önkormányzati, vállalkozói és a különböző civil törekvések mellett az egyre több tóparti és Balaton környéki települést tömörítő szövetség megfelelő érdekérvényesítő képességét, hatékonyságát is fontosnak tartja a térség jövője szempontjából.
A Balatoni Szövetség 1904-ben alakult Siófokon. Akkori feladata a Balaton megismertetése és felvirágoztatása volt. Az új politikai hatalom 1949-ben megszüntette és – hosszú kihagyás után – csak 1989-ben alakították újra. A szervezet azóta is az akkor kitűzött célok mentén dolgozik. Intézkedéseket kezdeményez a Balatont és környezetét érintő kérdésekben, melyek megvalósulásában maga is tevékenyen részt vesz. Széles körű partnerségre törekszik a Balaton érdekében.
A kérdésre, hogy a korábbi évek után mennyire érzi hatékonynak a Balatoni Szövetség munkáját, rövid gondolkodás után válaszol Balassa Balázs.
Amikor 2014-ben új elnökséget választott a szövetség, rendkívül fontos cél volt, hogy a korábbi, kevésbé hatékony munka után a szervezet ténylegesen betöltse azt a funkciót, amiért létrejött, újjáalakult. Úgy gondolom, hogy a településekkel, a civilekkel és a Balaton Fejlesztési Tanáccsal összefogva egyre inkább megoldásokat tudunk találni a mindannyiunk számára fontos kérdésekben. Ehhez szükség van arra is, hogy megtaláljuk a közös hangot mind egymással, mind pedig a kormányzati döntéshozókkal.
Az elmúlt időszak egyik fontos témája volt a Balaton iszaposodása. A szövetség elnöke szerint ez – a sajtó egy részének negatív hozzáállása miatt – túlságosan fel lett fújva.
Természetesen foglalkozni kell a kérdéssel, meg kell vizsgálni, hogy miért jelentkezik ez a gond, most például Balatonmáriafürdő környékén, de azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a probléma nem teljesen új keletű a Balatonnál. Az illetékes vízügyi igazgatóság hamarosan elkezdi a munkát és a felmérések elvégzését követően elkészíti az iszaptérképet, mely alapja lehet a későbbi hatékony fellépésnek.
Balassa Balázs úgy véli, felelőtlenség egy ilyen dolog miatt rossz hírét kelteni az egész Balatonnak. Mint mondja, az önkormányzatok, vállalkozók, civilek mindent megtesznek azért, hogy a helyiek számára minél élhetőbb legyen a Balaton térsége, emellett pedig a vendégek is megtalálják a számításukat, kellemes legyen számukra az itt töltött idő, minden igényt kielégítő szolgáltatást kapjanak. Egy-egy hatásvadász cikk, tévé-, rádióriport viszont jókora kárt okozhat a turizmusból élők számára.
Véleménye szerint szintén hátrányosan érintheti a településeket az idegenforgalmi adóra (IFA) vonatkozó rendelkezések megváltoztatása, ami már több alkalommal is felmerült. Rendkívül fontos volna, hogy a helyi turizmus támogatására bevezetett IFA és a hozzá kapcsolódó állami támogatás megmaradjon, sőt ha lehet, további kormányzati forrásokkal segítsék az ágazat fejlődését. Ezzel kapcsolatos álláspontját a szövetség már megfogalmazta a Nemzetgazdasági Minisztérium felé, csakúgy mint a cafeteria rendszer esetleges átalakításának kérdésében, mely a szervezet szerint szintén komoly gondokat okozhatna a szálláskiadás, vendéglátás terén.
Nagy hangsúlyt fektet a Balatoni Szövetség a tóparti strandok minőségének javítására. A Kék Hullám Zászló strandminősítés célja, hogy az egyre inkább garanciát jelentsen arra, hogy az adott létesítményben a vendégek fogadása, kiszolgálása valóban a megfelelő színvonalon történik. Idén két új kategóriát is indít a szervezet. Keresik a Balaton legzöldebb strandját, ahol a legkisebb az ökológiai lábnyom. Ebben fontos bírálati szempont lehet a víztakarékosság, a napenergia használata, a szelektív hulladékgyűjtés, valamint az autó helyett a kerékpár használatának ösztönzése. Tervezik a legjobb szabadstrand különdíj átadását is. A korábbiakhoz képest fontos változás, hogy működés közben vizsgálják az egységeket.
A díjátadó után, egy szeptemberi fórumon egyébként összegezték a tapasztalatokat, és a szövetség elnöke reméli, hogy ez segítséget jelent az idei felkészülésben is.
Szintén fontos feladatának tartja a szövetség a szúnyogok elleni védekezés munkáinak megszervezését, koordinálását. A gyérítést végző céggel 5 évre aláírt szerződés van, ez biztosíthatja a kedvező árú és stabil szolgáltatást. Balassa Balázs bízik benne, hogy a tavalyi évhez hasonlóan idén is minden kiegyensúlyozottan zajlik. Két biológiai gyérítés egyébként már megtörtént az elmúlt hetekben. Ha indokolt lesz, akkor rögtön kezdődhet a következő beavatkozás.
A szervezet vezetője mindent együttvéve úgy látja, hogy a megfelelő környezeti adottságok mellett a balatoni térség lakói, szolgáltatói, érdekképviseletei is egyre inkább egységesen gondolkodnak a minőségi turizmus megteremtésének kérdésében, ami pozitívan befolyásolhatja a régió fejlődését.