Nálatok laknak-e állatok? – kérdezte a nyolcvanas évek közepén a gyerekektől a népszerű Kaláka együttes. És ha a válaszok eltérőek is voltak, kedvenc állata volt és van ma is minden gyereknek, legfeljebb nem otthon. Ebből kiindulva gondoltunk arra, ajánlunk néhány olyan helyet a Balatonnál, ahol a legkülönbözőbb állatfajok képviselői találhatók meg, és amelyek bármikor remek kirándulási célpontok lehetnek. Összeállításunkhoz saját ismereteink mellett az itthon.hu oldalon találtunk sok-sok információt.
Kezdjük a kalandozást a Balaton északi partján.
Salföld a Káli-medence Balaton felé nyíló kapujában a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szívében helyezkedik el, jelentős geológiai, botanikai és népi építészeti emlékkel. A falu határában található a Major, ahol őshonos magyar háziállatfajtákat, (rackajuhot, bivalyt, szürkemarhát, baromfit, pásztorkutyákat, lovakat) mutatnak be. A gépkiállítás az elmúlt idők mezőgazdasági eszközeit sorakoztatja fel. A Majorban lovasbemutató, pónilovaglás, tereplovaglás és lovaskocsi túra is várja az érdeklődőket.
A Balaton északnyugati részén Balatonedericsen az Afrika Múzeumban a „Fekete kontinens” világába kukkanthatunk be. Kipróbálható a tevegelés, az antilopetetés, illetve találkozhatunk watussikkal, vízi bivalyokkal, zebrákkal, struccokkal és mosómedvékkel is. A múzeumépületben expedíciós kiállítás és trófeagyűjtemény látható, az udvaron pedig maszáj kunyhók élethű másaiba kukkanthatunk be.
Keszthely és Gyenesdiás határában található a Festetics Imre Állatpark. A három területrészből álló, több mint 4 hektáron elterülő kiállítóhely őshonos magyar házi- és vadfajokat mutat be. Akik ide látogatnak, közelről megcsodálhatják a gyönyörű gím- és dámszarvasokat, megtudhatják, mi a különbség a fácán és a fogoly között, valamint szemtől szemben találhatják magukat szürke marhákkal, rackajuhokkal, bivalyokkal és mangalicákkal is. Az állatpark területén állatsimogató és játszótér is várja a látogatókat, egész évben, minden nap. Két webkamera segítségével az interneten keresztül is beleshetünk az állatparkba.
Gyenesdiáson található Livi állatfarmja is, ahol háztáji állatokat lehet etetni, simogatni. A bátrabbak kipróbálhatják a kecskefejést, ezenkívül házi kecsketejből készült termékek is vásárolhatók.
Ha Keszthelyen jár a család érdemes felkeresni a Lepke- és egzotikus hüllő kiállítást, amely mindjárt a Festetics kastély szomszédságában található. A kiállítóhelyen 5 kontinens állatai mutatkoznak be. Mintegy 40 terráriumban, elsősorban távoli országokból származó élőlényeket ismerhetünk meg, többek között óriáskígyókat, varánuszokat, madárpókokat, gyíkokat, siklókat, teknősöket és színpompás rovarokat.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik legkedveltebb „állati” látogatóhelye a Kápolnapusztán található Bivalyrezervátum. A helyszínen bivalytörténeti kiállítás, állatsimogató és sétaút várja a látogatókat, valamint egy, a Kis-Balaton élővilágát bemutató kiállítás is. A Bivalyrezervátum egész évben, minden nap nyitva van, általában sötétedésig.
A déli parton is akad egy-két állati hely
A Krokodil Zoo 1990 óra működik Balatonszárszón. Tavaly a kiállítótérben akár 5 cm-ről is megszemlélhetők voltak a krokodilok, melyekről a hely a nevét kapta. Mára azonban ezek már nincsenek, a tulajdonos szerint túl költséges volt a tartásuk, a belépőjegyek árából pedig nehéz lett volna megfelelő körülmények között tartani őket. A ragadozók helyett így egy ideje különleges teknősöket nézhetnek meg a látogatók.
Balatonlellén Közép- és Dél-Afrika állatvilágát, és folklórját mutatja be a lellei Afrika múzeum, mely tavaly újult meg. A kiállítás anyaga gróf Somssich Pongrác jóvoltából került a településre, aki a szabad idejét a vadászatnak szentelte. Vadat csak kivételeset ejtett el. Trófeái kapitálisak, melyeket a vadászattól mint olyantól idegenkedők is megcsodálnak. Különösen tiszteletreméltóak kaffer- és bozóti-bivaly trófeái.
A nyitva tartásról, alkalmi programokról, egyéb információkról érdemes indulás előtt az egyes létesítmények honlapján tájékozódni.