Ugyanis holdja „lett”a Balaton nevű kisbolygónak. A hírt még január közepén jelentette be egy nemzetközi kutatócsoport, olvasható a csillagaszat.hu-n. A magyar tenger nevét viselő kisbolygót Kulin György fedezte fel 1936-ban.
Kulin György, a magyar amatőrcsillagászati mozgalom atyja 1936 és 1941 között kutatott kisbolygók után a Svábhegyi Csillagvizsgálóban, amelynek során 21 ma is elismert kisbolygót fedezett fel. Az elsőt 1936 TG-nek nevezte el, a hányatott sorsú égitest azonban ezt követően hosszú időre elveszett. Így csak 1979-ben kapta meg 2242-es sorszámát, írja a csillagaszat.hu.
Mivel az ezt követő tíz évben, amíg kizárólagos joga, a felfedezője nem nevezte el, 1989-ben pedig Kulin György meghalt, 1993-ban Frederick Pilcher, az IAU kisbolygó-elnevezésekkel foglalkozó bizottságának tagja javasolta a Balaton nevet.
A 7-8 km-es kisbolygó a fő kisbolygóöv belső szélén, átlagosan 2,2 CsE-s naptávolságban kerüli meg a Napot, keringési ideje 3,3 év, pályahajlása csak 2,5 fok.
Ahogy lent, úgy fent
A Petr Pravec cseh csillagász által vezetett nemzetközi kutatócsoport tavaly december 27-én kezdte meg az idén kedvező helyzetben látszó (2242) Balaton észlelését. A kisbolygót vizsgálva arra a megállapításra jutottak, hogy egy holdja is lehet a Balatonnak.
Így a Balaton lett az első magyar felfedezésű kisbolygó, amely körül holdat sikerült kimutatni. A kisbolygók holdjait ugyanúgy nevezik el, mint a bolygók holdjait, így a csillagaszat.hu felvetette, hogy a legalább 2 km átmérőjű holdacskát hívhatnák Kis-Balatonnak is.