Átlagosan húsz évig él, a Balaton elvileg nem alkalmas a szaporodására, mégsem tűnik el a tóból a busa. Szakemberek szerint ez azért nem jó, mert emiatt felborulhat a magyar tenger élővilágának természetes egyensúlya.
Miközben az egészséges táplálkozás szakértői közül többen is hangsúlyozzák, hogy a busa fogyasztása igen jó hatással van szervezetünkre, mert omega-3 tartalma szinte a tengeri halakéval vetekszik, és nem kell tartanunk a mérgező higanytartalomtól sem, addig mások a hal szaporodásnak veszélyeire hívják fel a figyelmet.
Tóth Viktor, a tihanyi Limnológiai Intézet tudományos főmunkatársa a Szabad Földnek elmondta, hogy a nemrég zárult 57. Hidrobiológus Napokon elhangzott előadások számos új szempontot vetettek fel a tó halfajával kapcsolatban. A legfőbb kérdés az, hogy ha a busa a Balatonban nem szaporodik, akkor miként lehetnek benne néhány éves egyedek is. Meglepő, de miközben a Kínából a tó tisztítása érdekében betelepített fajnak hosszabb folyószakaszra van szüksége a szaporodáshoz, valamiért ez a magyar tengerben mégis megtörténik.
A másik ok a szakemberek szerint az lehet, hogy folyamatos az utánpótlásuk a tó vízgyűjtő területén lévő halastavakból. A kutatók javasolják, hogy a busát ne lehessen olyan részen tenyészteni, ahonnan később a tóba kerülhet. Hozzáteszik azt is, hogy az államnak jogszabályt kellene alkotnia a busa szaporítására, tenyésztésére vonatkozóan.
A szakértők amiatt aggódnak, hogy a nem őshonos faj, melynek nincs természetes ellensége, a hazai halfajták elől elveszi a táplálékot, így azok pusztulásával túl sérülékennyé válik a természet egyensúlya, ez pedig senkinek nem jó.