Lezárult a természetvédelmi fejlesztés a Balaton-felvidéki Nemzeti Park hét helyszínén. A 390 millió forintos európai uniós támogatás eredményeként 130 hektárnyi terület újult meg – tájékoztatott az MTI.
A gyulafirátóti Miklád láp területén zárult beruházás a Tihanyi-félszigetet és a Káli-medence öt helyszínét is érintette. Nedves területek vízkormányzását végezték el, visszaszorították a vízi növényzet és fás legelőket alakítottak ki – fejtette ki Puskás Zoltán a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatója. Hozzátette: a park területén mintegy 2,8 milliárd forintból összesen 23 nagy pályázat valósult meg az elmúlt időszakban, ebből 1,5 milliárd forintot természetvédelemre, 1,2 milliárd forintot pedig ökoturisztikai fejlesztésekre és természeti nevelésre fordítottak.
Vers József, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának tájegységvezetője kiemelte, hogy számos fajt érint előnyösen a természetvédelmi fejlesztés, újra otthonra találhat a csarab, a mocsári nőszőfű, a dunai tarajos gőte és a cigányréce.
Czaun János önkormányzati képviselő felidézte, hogy a most átadott gyulafirátóti Miklád láp területén egészen 1959-ig – a termelőszövetkezetek megalakulásáig – halastavak voltak, amelyeket az 1970-es években tározó tavakká alakítottak.