„Meg kell segíteni a magyar bortermelést!
A Balatoni Szövetség borászati és gyümölcskiállítása Balatonfüreden
Balatonfüredről jelentik: A Balatoni Szövetség, mely több mint husz esztendő óta irányitja az egész Balatonvidék kulturális és gazdasági életét, vasárnap délben nyitotta meg tizenegyedik borászati és gyümölcskiállítását a balatonfüredi gyógyépület termeiben.
A Dunántul és az egész ország számos városából érkeztek a kiállitásra és több nagy csoportok várnak még holnapra is, miután a MÁV igazgatósága mint különvonatokat ujra indittatja három napon át a balatoni vasút gyorsvonatait. Cséplő Ernő, a Balatoni Szövetség igazgatója, szervezte a gazdatársadalmat és a borászati, valamint gyümölcstermeléssel összefüggő iparágakat is, hogy a kiállitás minél gazdagabb legyen. Az uradalmak mellett nagyszámu kistermelő is elhozta legszebb gyümölcseit és legzamatosabb borait.
Csodaszép balatonvidéki gyümölcsök halmai hosszu sorban emelkedtek az emeleti termekben és különösen a badacsonyi, csopaki, illetve balatonfüredi remek szőlőfürtök, barackok, almák körül, továbbá a palackborok tornyai előtt tolongott állandóan a közönség.
A kormányt Schandl Károly földmivelésügyi államtitkár képviselte, akit a gyógyépület földszinti csarnokában Óváry Ferenc, a Balatoni Szövetség alelnöke fogadott üdvözlő beszéddel. Elmondotta, hogy a borvidék sulyos baja a borfogyasztási adónak aránytalansága és ezért kéri az államtitkár közbenjárását, hogy a pénzügyminisztérium szállitsa le ezt az adót. A gazdák kérik továbbá a borkivitel megkönnyitését, valamint azt, hogy a borszövetkezetek és a közpincék a nagy beruházó kölcsönből minél nagyobb összeget kapjanak. A tizenháromfokos borok nem expediálhatók a borsüritőkészülékek beállitása nélkül, amihez sok pénz kell. Végül kéri a balatonfüredi kikötő felépitését, amelyre nézve már hosszu idővel ezelőtt a leghatározottabb igéretét kapták.
Schandl Károly államtitkár a következőket mondotta:
-
A magyar bortermelés válságából való kibontakozást három ponton kell keresnünk. A vámpolitika terén most nyilik meg a magyar bor egyik jelentős piaca, a lengyel-magyar kereskedelmi szerződés életbeléptetése révén. Ausztriával most folyik kereskedelmi tárgyalásunk, s remélhető, hogy az osztrák piac a mostani korlátozás nélkül fog megnyílni a tárgyalás sikeres befejezése révén. A magyar kormány vámpolitikai munkássága folyamán a jövőben is a legnagyobb gondossággal kezeli a bortermelés érdekeit.
-
Nem elég azonban megnyitni a világpiac sorompóit, hanem a kormánynak, a gazdatársadalomnak és a kereskedelemnek karöltve is el kell foglalni, ujra vissza kell hóditani azokat a piacokat a magyar bor részére. A földmivelésügyi kormány megteszi a maga kötelességét. Az állami közpincéket ujra felszereli és müködésbe hozza. Ezzel azt a célt szolgálja, hogy kellő kezeléssel és a jól bevált márkával versenyképessé tegyük a magyar bort. Ezenkivül megfelelő előkészületeket tettünk, hogy a már emlitett piacokon kívül a távolabbi országokban is kellő képviseleteket nyerjen a magyar borértékesités. Az eddigi tárgyalás kedvező előjelekkel biztat, s ha a termelő közönség s a kereskedelem a földmivelésügyi kormánnyal harmóniában dolgozik a célok érdekében, a magyar bortermelés jövője nem veszett el.
-
De a termelés terén is nagy feladatok várnak ránk. Nekünk a tipusborok termelésére kell törekednünk, hogy a világpiacon állandósitsuk borain elhelyezkedésének lehetőségét. Termelésünket fokozatosan át kell szervezni és e téren a földmivelésügyi kormány intézményei éppugy támogatni fogják a termelő társadalmat, mint a közraktárak, melyeknek révén a lehetőség szerint megfelelő hitellel is segiteni akarjuk a gazdákat.”
(a szöveg forrása: Budapesti Hirlap – 45. évfolyam, 206. szám – 1925. szeptember 15. – 13. oldal)
A Balaton Anno c. rovat régi balatoni híreit rózsabors, a hirekanno.blog.hu bloggere válogatja korabeli újságokból.