Ki ne szeretné megismerni, milyen lehetett a Balaton nemhogy 100 évvel ezelőtt, de 2-300, vagy akár még több évszázaddal ezelőtt is?
Egy Balaton-imádó amatőr helytörténész egy egyszerű honlapon gyűjtötte össze a legelső térképes említéseket az 1300-as évektől kezdve egészen az 1700-as évekig. Az alábbiakban két kedvencünket mutatjuk meg.
A mohácsi csatavesztést követő időkben, a három részre szakadt országban nem volt lehetőség térképészeti munkákra. A hadvezetéshez viszont szükség volt részletes helyszínrajzra. Ezért Lazius Wolfgang bécsi professzor, I. Ferdinánd udvari térképésze személyes katonai tapasztalatait is felhasználva, átdolgozta és további részletekkel gazdagította Lázár deák munkáját. A megjelent térkép sajátossága, hogy a Lázár deák munkáján az akkori magas vízállásnak megfelelően, szigetként szereplő Tihanyi-félszigetet a déli parthoz kapcsolta, olvasható a térképes weboldalon.
A XVIII. század második felében a 7 éves háború keserű tapasztalatai alapján Mária Terézia elrendelte az ország katonai felmérését. Az I. és a II. felmérés (1764-1787, 1806-1869) térképszelvényei titkosak voltak, de a bécsi udvar néhány bizalmi embere hozzájutott a térképekhez és ezek, valamint az egyes megyék földmérői által készített részletes térképek alapján újabb, kisebb méretarányú térképek készültek. A felmérések anyagának részbeni felhasználásával készült térképeken a Balaton már teljesen alakhelyesen jelenik meg.
További érdekes és nagyon régi balatoni térképeket ITT lehet még nézegetni.