Kellemetlenséget okozhatnak, de semmilyen egészségügyi veszélyt nem jelentenek azok a víz felszínén lebegő algagyepdarabok, amelyek az utóbbi napokban jelentek meg a Balaton több pontján.
Vörös Lajos és Somogyi Boglárka, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézet kutatói rövid összefoglalójukban tudományos magyarázatot adnak a jelenségre, amely a szél erősödésével meg fog szűnni.
Az utóbbi évek látványos vízminőség-javulása a lebegő mikroszkopikus algák mennyiségének csökkenésével járt. A vízben korábban tömegesen elszaporodó egysejtű algák leárnyékolták az üledék felszínét, de a vízminőség javulásának köszönhetően szélcsendes időben most már a tó egész területén lejut a napsugárzás a tó fenekére. Ennek következtében ott egy sajátos üledéklakó algaflóra tenyészik, amelyet elsősorban „nagy testű” kovamoszatok és fonalas algák alkotnak, olvasható az MTA honlapján.
Az utóbbi napok, hetek szélcsendes időjárása elősegítette ennek az algagyepnek a kifejlődését. A gyepben zajló fotoszintézis során oxigén termelődik, amely buborékok formájában válik ki az algagyepben, a gázbuborékok pedig a felszínre emelik az algákat a hozzájuk tapadt üledékrészecskékkel együtt. Ezek a kisebb-nagyobb algagyepdarabok úsznak a víz felszínén, a szél hatására néhol összegyűlnek, kellemetlenséget okozva a strandolóknak.
Az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézet kutatói szerint ezek az algák nem jelentenek egészségügyi veszélyt. A jelenség a szél megerősödésével meg fog szűnni.