Ma már nemcsak az autót és a hűtőtáskát pakoljuk fel egy-egy kirándulásra, nyaralásra, hanem az okostelefonjainkat is fel kell készítenünk a hosszabb-rövidebb utakra. Ehhez adunk most egy kis segítséget, hogy mik azok a mobilos alkalmazások, amik nagyon jól jöhetnek a Balatonnál (is), de főleg itt.
1) ÚTKÖZBEN
Ha sikerült eldönteni, mivel akarsz indulni, vagy a Balatonnál közlekedni, célszerű szétnézni ezek appok között.
Autóval megyek
Amit itt hasznos lehet, az a Waze és a Traffi Hunter. Előbbit az autósok látják el friss infóval, segítségével gyorsan értesülhetsz dugókról, balesetekről vagy épp traffipaxokról. Utóbbi alkalmazás viszont csak a sebességmérő eszközökre specializálódott, de azokat napra készen jelzi neked. Minkét applikáció mindhárom operációs rendszerre elérhető (Android – A, iOS – I, Windows Phone – W).
Vonatozom
A Vonatinfo nevő applikáció segít az útvonal megtervezésében, megtudhatjuk ezen keresztül, hogy miért késik a vonatunk, ezt akár a vonaton utazóktól is megkérdezhetjük, mert chat szolgáltatás is be van építve. (elérhető: A, I, W – hamarosan)
Stoppolok
Az Oszkar nevű telekocsis mobilalkalmazás segít az úti célodnak megfelelő autóst megtalálni, így nemcsak gyorsabban, de olcsóbban is eljuthatsz a Balatonra. (elérhető: A, I)
Hajóznék is
Augusztus elsejétől működik a Mobil Kisokos applikáció, ami főleg a hajózási menüpontja miatt érdekes. Itt napra készen megtudhatod, melyik tóparti kikötőből és mikor indul a kívánt hajód. Vagy kompod. De másra is jó ez, de azt majd később elmondjuk. (elérhető: A, I, W)
2) VÍZEN
Akár vitorláson, szörfdeszkán vagy épp egy vízibiciklin ülünk, hasznosak lehetnek ezek az alkalmazások. A viharjelző „program” pedig még a strandon is.
Vízimentők, SOS!
Már egy ideje működik a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának BalatonHelp nevű mobilapplikációja, ami a Balatonon közlekedőknek nyújt kiszámítható és biztos segítségnyújtási rendszert. (elérhető: A, I, W)
Viharjelző
Az országos katasztrófavédők egyszerű, de használható fejlesztése, a TaVIHAR (elérhető: A). Időben jelzi, hogy első-, vagy másodfokú vihar van-e az adott térségben. Gyors és pontos tájékoztatást ad.
A Meteora az Országos Meteorológia Szolgálat applikációja, időjárást is jelez, zoomolhatunk más tájakra, vagy épp arra, ahova mennénk, vagy ahol vagyunk. (elérhető: A, I)
Szélimádóknak
Akire a szörfruha éppúgy rá van gyógyulva, mint az okostelefon, az imádni fogja ezt a WindSpotter appot. Igaz, nem csak kishazánk nagytavára írták, de itt is kiváló infókkal lát el. Sőt, hasonlószőrűekkel remek csevejeket folytathatunk szélről, időjárásról, hullámokról, mintha csak angolok lennénk (akik szeretnek szörfölni). (elérhető: A, I)
Vitorlázóknak még
Egy tényleg vadonatúj alkalmazás ez, pár napja mi is írtunk már erről külön is. A BalatonSailing appal a hobbivitorlázók közösségét szerették volna megszólítani a fejlesztők, de szerintük a versenyzők is remekül tudják majd használni nemcsak a vízen, hanem a szárazföldön is. Ugyanis éttermeket, borászatokat is felfedezhetünk a segítségével. (elérhető: A, I)
Vízfokmérő
Valljuk be, ez is fontos, ha lusták vagyunk a törölközőről elballagni a lépcsőig és beledugni a vízbe az ujjunkat. Ezen alkalmazás a meghosszabbított ujjunk! De mutat szélerősséget is. Mindezek ellenére a Balaton – vízhőmérséklet fantázianevű magyar fejlesztést csak „ájfonosok” élvezhetik. (elérhető: I)
3) PROGRAMOZÁSHOZ
Több olyan alkalmazás is van, amivel Balaton-parti szolgáltatások (étterem, fodrászat, könyvelés, stb.) közül választhatunk, ezek közül mutatunk be párat. Ugyanakkor sajnos még nem sok település bír saját appal, nemhogy a Balatonnál, országosan sem. Amiket találtunk, azokat ki lehet próbálni. (Egyszer mindenképp.)
A My Balaton segítségével könnyen megtalálhatjuk a hozzánk legközelebbi éttermeket, kávézókat, bárokat, hoteleket vagy panziókat, de útvonaltervezésre is használhatjuk. (elérhető: A, I)
A Bakony-Balaton főleg a tó keleti csücskére koncentrál, így ha arrafelé van dolgunk, jól jöhet, bár az alkalmazásban találtunk nem túl kiforrott „lorem ipsum”-os leírást is az egyik nyitott kézműves műhelynél. Épp ezért is olyan érzésünk van, nem teljesen friss app ez, inkább tájékoztató jelleggel nézzétek. (elérhető: A, I, W)
Megjegyzés: a bakony-balaton.hu-n nem találtunk semmi, az appra vonatkozó információt. Úgy tűnik, ez valami pályázat része lehetett, és elfelejtődött. Kár. :(
Szálláshelyeket a Balatonozz applikációval találhatunk, bár van, aki hiányolja a sátras helyeket, mások szerint pedig kevés települést ajánl csak fel. (elérhető: A, I)
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park is menőnek számít és nemcsak azért, mert van saját appja. Hanem annak ellenére is. Így pedig semmi jó programról nem maradunk le a tónak ezen fertályán sem. (elérhető: A, I, W)
Sajnos a Balaton partján nem sok település gondol az okostelefonos turistáira. Ha a kezünkre és telefonunkra bíznának a programokat (legyen az séta, múzeumozás vagy sütizés), a következő helyeken nem jöhetünk zavarba: Füreden (nekik saját fejlesztésű applikációjuk van – elérhető A, I, W), Siófokon (elérhető: A, I), és Földváron (elérhető: A, I) sem. Hévízen, Gyenesdiáson és Tihanyban pedig a PocketGuide alkalmazása használható tematikus útvonalakhoz, túrákhoz.
A korábban, már a balatoni hajózáshoz ajánlott Mobil Kisokost is lehet étterem, szolgáltatás és más fontos helyi információ kereséséhez használni, bár ezt azért fenntartásokkal kérjük tenni, mert Keszthelyen találtunk egy jászberényi gyorséttermet is.
FRISSÍTÉS: A cikk megjelenése után a Mobil Kisokos app fejlesztői jelezték, orvosolták a keszthelyi térképbe becsúszó hibát. Hozzátették, folyamatosan dolgoznak az alkalmazáson és frissítik azt, hogy minél tökéletesebben működjön. Akár a Balatonnál, akár máshol.
Ha jobb és hasznosabb alkalmazásokat találsz, mint amiket mi itt felsoroltunk, oszd meg velünk az info@onlinebalaton.hu címen.