De talán a leghülyébbek is. A múlt heti hatalmas viharban egy hat fős társaság a háborgó vízben várta meg az égi háború végét Fonyódon. Még egy mentőcsónak és egy rendőrhajó is elszáguldott mellettük, de nem zavarták egymást a videónk szerint sem. A csapat túlélte, de nem biztos, hogy örülni kell a vakmerőségüknek.
A múlt héten nem kímélte a Balatont a vihar: csütörtökön Vonyarcvashegyen vágott egy villám a fürdőzők közé, öten megsebesültek, egy fiatal lányt újra kellett éleszteni. A hétvégi viharokban pedig összesen 21 embert kellett kimenteni a tóból, de volt, akinek csak a holttestét sikerült. Ketten már nem csobbannak többet a magyar tengerben.
Épp ezért is álltunk szó szerint értetlenül a fonyódi parton, amikor a múlt szombaton megérkező vihar elején és közepén egy 6 főből álló társaság nem jött ki a vízből. Mit nem jöttek ki, egyre beljebb mentek, barátok közt is 500 méternél is távolabb voltak a parttól. Nem mellesleg a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szerint is ebben az időben másodfokú viharjelzés volt érvényben. Másodfokú fokú viharjelzés esetén pedig fürödni tilos. Nem csak a parthoz közel, sehol sem lehet ilyenkor a vízben tartózkodni, mondja a hatályos rendelet.
A baráti társaság „poénja” nem is ezért volt érdekes, hanem azért, mert előbb egy motoros mentőcsónak (a vízirendőrök és a vízimentők használnak hasonlót – erről egy rövid videónk is van), majd kevéssel később egy megkülönböztető jelzést használó rendőrhajó is elvágtázott mellettük.
Megkerestük a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatát és az illetékes vízirendészeti szervet, hogy mi ilyen esetben a protokoll. Előbbitől Tar Mihály szóvivő elmondta, ha bármelyik mentőegység észrevette volna a vízben lévő csapatot, biztos kaptak volna felszólítást a fürdőzők, hogy hagyják el a vizet.
A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szerint a vízirendészeti járőröknek csak akkor kellett volna megállniuk és elállniuk eredeti feladatuktól, ha „súlyos bűncselekmény, vagy az életet, testi épséget közvetlenül fenyegető veszélyhelyzetet észleltek volna”. Ám mivel ezen intézkedésük miatt veszélybe sodorhatták volna azokat, akik miatt menteni indultak, elállhattak a figyelmeztetéstől. (A figyelmeztetést szabályszerűen és jogszerűen kellett volna végigvinniük, ezért erre nem lett volna elég idejük és lehetőségük.)
Ha másodfokú viharjelzés idején még a kijelölt fürdőhelyen sem lehet a vízben tartózkodni (Vonyarci villámcsapás, helló!), elvileg akár meg is lehetett volna büntetni a baráti társaságot. De nyilván ezt csak a rendőrök tehették volna meg a következő, tőlük kapott jogszabályrészlet szerint.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 202./A. §-a állapítja meg a tiltott fürdés törvényi tényállását, mely miatt figyelmeztetés alkalmazására, helyszíni bírság kiszabására vagy szabálysértési eljárás kezdeményezésére van lehetőség. A szabálysértési eljárás a törvény szerint a járási hivatal hatáskörébe tartozik, pénzbírság esetén a büntetés 5.000,- Ft-tól 150.000,- Ft-ig terjedhet.
Mindenesetre a közel egyórás széllel és heves esővel tarkított égi háború elcsitulta után szépen kisétált a partra a hat fős társaság. De lehet, hogy heten voltak, bár nem is ez a fontos. Ahogy ezek szerint az se fontos, ha másodfokú viharjelzésnél mentőhajók száguldanak el a fejük mellett a nyílt vízen. A fentiek kedvelhetik őket. Ha meg mégsem, akkor majd másnap mennek a lájkok a kimentésükről szóló cikkekre. Vagy a részvétek miatt. Szerencsés hülyék.