A Kárpát-medence legnagyobb avar kori temetőjét tárják fel mostanság a Balaton-parti városban. A régészek szerint legalább ötezer sírt rejt a föld. A leletekből egy interaktív kiállítást is megszülethet, ami újabb turisztikai vonzerőt jelentene Zamárdinak.
Július közepén ismét elkezdődött a 7-8. századi zamárdi avar temető feltárása. A ’70-es években még Bakay Kornél indította el a kutatást, majd a kaposvári múzeum kisebb-nagyobb megszakításokkal folytatta a munkálatokat. Jelenleg Balogh Csilla régész vezeti az ásatásokat, olvasható a somogytv.hu-n. A munkálatokba a Pázmány Péter Katolikus Egyetem régész hallgatói is bekapcsolódtak, többen közülük most először vesznek részt ásatáson. (Az alábbi képek forrása: L’oro degli Àvari. Popolo delle steppe in Europa. Udine 2000)
- Bronzpántos vödör a 453. sírból
- Az 517. női sír leletei és azok alapján készült rekonstrukció
Balogh Csilla, a kutatást végző team vezetője a portálnak elmondta, ez a temető a Kárpát-medencében az eddig ismertté vált temetők közül a legnagyobb. „A már feltárt, közel 2500 sír számát és tartalmát is tekintve ez az egyik leggazdagabb, ha nem a leggazdagabb avar temető”, tette hozzá a Pázmány Egyetem tudományos főmunkatársa.
A helyi polgármester, Csákovics Gyula egy történelmi tematikus parkot hozna létre a temető mellett, felett, ami egyfajta kalandparkként funkcionálna. „Ennek keretén belül szeretnénk ezeket a leleteket a nagyközönség elé tárni”, mondta a somogytv.hu-nak.
Ha már most kedvet kapott valaki akár az ásatást megnézni, vagy megtekinteni a legfrissebb leleteket, augusztus 8-ig, vasárnap kivételével minden nap van rá lehetőség.