„Vihar a biliben”, „hülyeség”, ezeket és még meredekebb véleményeket fogalmaztak meg olvasóink arról a készülő uniós képzelgésről ajánlásról, miszerint ha a jövőben a köztereken olyan épületet és/vagy műtárgyat fotóznánk, amit szerzői jog véd, a képünket nem hozhatjuk kereskedelmi forgalomba a szerző(k) vagy azok jogi képviselői nélkül. Az ügybe bekavart később a Facebook szabályzata is, amit sokan nem ismernek és még többen nem értenek. De a lényeg: szabad lesz ezután is a szelfie akár az Eiffel-toronnyal, akár a keszthelyi Festetics-szoborral.
E kérdésben ma szavazott az Európai Parlament, amely döntő fölénnyel elutasította a túl lelkes és értelmetlen jogvédő ajánlástervezetet, számolt be az index.hu.
Korábban mi is írtunk arról, hogy ha mégis átment volna ez az állásfoglalás, és ha ebből hónapokkal később hatályos jogszabályt csiholt volna az Európai Bizottság (merthogy ő hozhat jobb vagy kevésbé jobb szabályokat), akkor elvileg a Facebookra feltöltött, szerzői jog alá tartozó építményeket ábrázoló képeink után megüthettük volna a bokánkat. Már ha nem kértünk és kaptunk hozzá engedélyt.
Ez a Facebook elég szövevényes és kevesek által ismert és elolvasott, még kevesebbek által értett szabályzata miatt lett volna lehetséges. Ugyanis a kedvenc közösségi portálunk azzal, hogy nála regisztráltunk, bármilyen adatunkat (akár a képeinket is) felhasználhatja más oldalainak népszerűsítéséhez is. Erre azzal adtunk neki engedélyt, hogy „felmentünk” a Facebookra. E csűrcsavarra egy német képviselő hívta fel a nyilvánosság figyelmét, aki már csak ezért is szerette volna megtorpedózni a blőd javaslatot.
Nos, akár neki köszönhetően, akár másoknak , de a józan ész alapján döntött ma az EP. Tehát a jövőben mielőtt a bronz Festetics mellé ülnénk Keszthelyen, nem kell elrohannunk a szobrászhoz engedélyért, ha a képet mondjuk a Facebookon szeretnénk megosztani. És ez így van jól.
A témáról bővebben még itt lehet olvasni.