Megkezdte az egykor őshonos, majd kipusztult menyhal visszatelepítését a tóba a tihanyi kompkikötőnél a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN)tegnap. A társaság a nyár folyamán 200-300 mázsa fogható méretű pontyot is telepít a tóba.
Szári Zsolt, a cég vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a BHN egyik célkitűzése az eltűnt őshonos halfajok visszatelepítése a tóba. A menyhal az egyetlen édesvízi tőkehal, amely az 1965-ös balatoni halpusztulás (amit a vízbe jutott mezőgazdasági rágcsálóirtószer okozott) előtt még rendszeres horgászzsákmány volt a mólók kövezete mentén.
A halfaj teljes eltűnését a kutatók szerint az angolnatelepítés okozta. Mivel 1991 óta nem telepítettek több angolnát a Balatonba, és a halászata miatt folyamatosan csökken az állománya, itt az ideje, hogy az őshonos menyhal ismét életteret nyerjen a tóban, betöltve szerepét a táplálékláncban, és növelve a Balaton halállományának diverzitását – fogalmazott a vezérigazgató. A 650 darab 200 grammos átlagsúlyú hal egy együttműködési megállapodás keretében a gödöllői Szent István egyetemről érkezett, a telepítés költségét a Balatoni Halállományáért Alapítvány finanszírozta.
A menyhal a tőkehalfélék családjába tartozik, de rokonaitól eltérően édesvízben él. Hideg kedvelő faj, a Duna alsó szakasza a legdélebbi előfordulása, a torkolatvidéken már nem fordul elő. Ragadozó hal, különös ismertető jegye az állán elhelyezkedő egyetlen szál szakáll, a békára emlékeztető fej, valamint a márványozott mintázat. A menyhal a Balatonban őshonos, de állományát az 1965-ös nagy halpusztulás végletesen meggyengítette, majd – a kutatók véleménye szerint – az angolna tömeges telepítése okozta eltűnését, mivel életterük közel megegyező. Herman Ottó a XIX. század végén említi balatoni előfordulását „tarka meny” néven. Az idősebb horgászok visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy még az 1960-as évek elején is jól lehetett fogni a balatoni mólók kövezései mentén. Húsa ízletes, szálkamentes, az egyik legfinomabb édesvízi hal. (Forrás: balatonihal.hu)
A horgászoknak azonban még várniuk kell az első menyhal vacsorával, a most betelepített példányok ugyanis idén még nem érik el a legkisebb kifogható méretet (25 cm), jövőre pedig a Balatoni Horgászrend fogja megtiltani elvitelét. A korlátozás életben marad, amíg az állomány megerősödik. A folyamatot további telepítésekkel igyekszünk majd segíteni. A Balatoni Halászati Zrt. azt kéri a horgászoktól, hogy, ha menyhalat fognak, azt kíméletesen szabadítsák meg a horogtól (mélyre nyelés esetén vágják el a zsinórt a szájnyílás előtt), és eresszék szabadon.
Szári Zsolt vezérigazgató az MTI-nek beszámolt arról is, hogy az idén tavasszal 1,5 tonna compót engedtek a vízbe, amire ekkora tömegben korábban szintén nem volt példa. A nyár folyamán pedig 200-300 mázsa fogható méretű pontyot telepítenek a tóba, főként a keleti medencébe, ahol a táplálékszegényebb víz miatt általában kevesebb a hal. Első lépésként 3000 kilogramm háromnyaras pontyot engedtek a vízbe Balatonkenesén a múlt csütörtökön.