Száznegyven résztvevő érkezik az 5. Tárogatós Világtalálkozóra, amely holnap kezdődik a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Vaján. A találkozót követően a zenészekből alakuló nemzetközi tárogatós együttes koncertkörútra indul, magyarországi várakban, kastélyokban, templomokban, valamint a Sóstói Múzeumfaluban lépnek fel. A záróhangverseny Balatonföldváron lesz.
Ha a hegedű sír, tán mondhatjuk, hogy a tárogató zokog. Hangjában ott van a magyarság minden bánata. Amikor 2014-ben hungarikummá nyilvánították, a Magyar Hungarikum Bizottság is valami hasonlóról írt közleményében:
„Egyedi hangzása, különleges hangszíne miatt a magyar lélek hangjaként is emlegetik”
A következő egy hétben kilenc helyszínen, utolsóként Balatonföldváron szólaltatják meg a hangszert hazai külföldi zenészek. Nagy Csaba, a világtalálkozót szervező Rákóczi Tárogató Egyesület elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a hazai tárogatósok mellett Európa szinte minden országából, illetve az amerikai földrészről érkeznek zenészek. A találkozó öt napján mesterkurzusokon vehetnek rész a tárogatósok, akik egyéni és csoportos bemutatkozási lehetőséget is kapnak öt alkalommal.
A tárogatóként ismert hangszer létrejöttének első számú szorgalmazója egyébként gróf Fáy István volt. A Vasárnapi Ujság 1859. október 16-i számában Felszólítás Magyarország cigánybandáihoz címmel írt cikkében arra biztatta a zenészeket, hogy kutassák fel, vegyék használatba az addigra már jobbára elfeledett töröksíp-tárogatót.
„ Az első közületek, ki a fúvást e hangszeren tökélyre viszi, bizonyosan nagyobb szeretetet fog e hazában nyerni, mint minden hegedülésével. Tanuljátok meg, és lépjetek majd fel, és mutassátok be a magyarnak régi kedves hangszerét és egyik drága, de elfelejtett örökségét. (Forrás: Wikipédia)”
A vajai találkozó résztvevőkből megalakuló nemzetközi tárogatós együttes július 5-én kezdi meg koncertsorozatát, elsőként a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn lévő Sóstói Múzeumfaluban lép fel. Július 6-án a szerencsi Rákóczi-várban játszanak, 7-én a gyöngyöspatai katolikus templomban lesz 18 órától toronyzene, majd 19 órától hangverseny. Július 8-án Budapesten, a budai evangélikus templomban, 9-én pedig a pécsi Ferences templomban lép fel az együttes. Július 10-én két helyszínen: délután a siklósi várban, este pedig a nagyharsányi református templomban hallhatja őket a közönség. A záróhangverseny július 11-én a balatonföldvári katolikus templomban lesz.
Ennek a felvételnek a feldolgozása sokak számára ismerős lehet a Tenkes kapitánya című népszerű filmsorozatból.
Ebből a videóból pedig a tárogató történetét ismerhetjük meg: