Van egy alapítvány, ami egy személyes élethelyzet, és az azt megörökítő mesekönyvből született meg, és ami 2013 óta minden nyáron hátrányos helyzetű, mozgássérült és beteg gyerekeknek szervez vitorlás versenyeket élményeket a Balatonon. Az első idei futam szombaton lesz. A szervezet vezetőjét kérdeztük.
Néhány éve Hosszú Adrienn kisfia, Peti súlyos betegségen esett át, kemoterápiás kezelésre is szorult. Adrienn, hogy elviselhetőbbé tegye gyermekének a felnőttek számára is kemény kezeléseket, megálmodta Lárifárit, a tündérgyereket, aki nap mint nap igyekezett eggyel több mosolyt csalni a kisfiú arcára. A történet szerencsére heppienddel zárult, pontosabban inkább folytatódott. Peti meggyógyult, a mesehősből alapítvány lett, majd pedig regatta sok hátrányos helyzetű és beteg gyerek nagy örömére.
A LáriFári Regattákat 2013 óta rendezik meg, idén először most szombaton szállnak vízre a gyerekek Kenesénél. Az első szezonban négy, tavaly hat, idén pedig már hét alkalommal vitorláztatnak gyerekeket. Az elmúlt két évben körülbelül 1500 fő érintett részére tudták megadni a vitorlázás élményét.
A Lárifári kalandjai a gyerekkórházban című könyv szerzőjével, az alapítvány létrehozójával és a vitorlás regatták főszervezőjével beszélgettünk:
onlinebalaton: Lárifári és maga az Alapítvány egy személyes élmény, történet után született meg. A balatoni vitorlázás mint ötlet honnan jött? Miért pont a vitorlázás adta élményt keresték?
Hosszú Adrienn: Az alapítvány a mesekönyv szellemiségét viszi tovább, erre alapozza azt a segítő szándékot, amely élményterápiás programok szervezése útján valósul meg. A vitorlázás mint ötlet két irányból érkezett. Az egyik saját személyes élményeimen alapszik. Családommal 10 éve vitorlázom. Amikor kisfiam súlyos betegsége és az 1 éves kórházban töltött idő után 1-1 napra el tudtunk „szökni” a Balatonra vitorlázni, ez nekünk óriási feltöltődést adott. Megfogalmazódott bennem az a gondolat, hogy ezt a lehetőséget meg kellene teremteni kisfiam sorstársainak és az ő családjaiknak is. A gondolat úgy öltött testet, hogy 2012 tavaszán összefújt engem a szél Bakóczy Kálmán vitorlázóval, aki akkor már évek óta szervezett az SOS Gyermekfalvakban élő hátrányos helyzetű gyermekeknek vitorlás programot. Ez a másik irány, ahonnan a vitorlázás ötlete megérkezett. Kálmánnal az első közös szervezésű rendezvényünk az 1. Eurakvilo Regatta volt 2012 nyarán, amelyen a pécsi gyermekonkológiai centrumban gyógyuló gyermekek és családjaik vehettek részt. Ezt követően természetesen tovább gondoltuk az ügyet, és szerettünk volna minél több gyermekonkológiai centrumot bevonni. Így született meg a LáriFári Alapítvány 2013-ban.
A vitorlázás a mi meglátásunk szerint egy olyan élmény, amelynek során az ember a természet erőivel játszik és kicsit talán a természet részévé is válik. A hajón kilép a megszokott hétköznapokból, a mókuskerékből, a problémák tömegéből. Ezt az érzést szerettük volna megmutatni olyan embereknek, akiknek az átlagosnál is nehezebb az életük, és viszonylag kevés alkalom adódik számukra, amikor beléphetnek egy kikötő területére, hajóra szállhatnak, húzhatják a köteleket és kormányozhatják a hajót.
ob: Mennyire volt könnyű vagy nehéz az ügy mellé állítani a Magyar Vitorlás Szövetséget (MVSz)?
HA: A szövetség első szóra az ügy mellé állt, és szakmai, valamint technikai támogatást nyújt a programokhoz. Együttműködésünket 2014 januárjában írásban is megerősítettük. Így lett a LáriFári Alapítvány az MVSz karitatív stratégiai partnere.
ob: A különböző futamokra hogyan lehet jelentkezni?
HA: Megvannak a kapcsolattartóink és együttműködő partnereink, akik segítenek abban, hogy az érintettek tudomást szerezzenek programjainkról. A gyermekonkológiai centrumokban kórházpedagógus, vagy pszichológus dolgozó segítségét vesszük igénybe, aki összegyűjti a jelentkezőket és elküldi nekünk a névsort. Ezen kívül kapcsolatban állunk számos olyan intézménnyel, amely meghirdeti a programot és a jelentkezőket tovább irányítja hozzánk.
ob: Van-e az idei regattának valamilyen különlegessége?
HA: Az idei regatta sorozat fővédnöke – ahogy az elmúlt években is – Litkey Farkas tizenegyszeres Kékszalag győztes, világbajnok vitorlázó.
Ő az, aki helyszín biztosított első regattánknak, a június 20-án megrendezésre kerülő Down Regattának. Ezen kívül Litkey Farkas valamennyi rendezvényünkre hajókat küld, és ha ideje engedi, velünk tart és ő is vitorláztatja az érintett gyermekeket. Litkey Farkason kívül számos neves vitorlázó támogat bennünket hajóval és személyes részvétellel, pl. Király Zsolt (Sponsor Wanted kormányosa), Varga Kornélia többszörös aranyérmes vitorlázó, Perjés Bálint, Rutai István, a Team Rosa, a Nemere II a Magnum Sailing Team és a Nautic flotta.
Idén is több rendezvényünknek ad helyszínt a balatonfüredi Hajógyári Kikötő, valamint egy alkalommal a Magyar Honvédség Balatonkenesei Rekreációs Központja. Új helyszín lesz a Tihanyi Hajós Egylet kikötője, ahol a rendőr- és tűzoltó árva gyermekeket és hozzátartozóikat fogadjuk majd.