Igaz, nem közvetlenül a tó partján fekszik, de a térség szerves része Zalaszántó, ami Főkajár után már a második olyan falu a Balatonnál, ahol különösen nagy hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra és a környezetvédelemre.
Az eddig főleg a Sztupájáról híres Zalaszántó két hónapja csatlakozott a Klímabarát Települések Szövetségéhez. A kis zalai falu szó szerint évekig harcolt természeti értékeinek megőrzéséért a rendszerváltást követő évtizedben, mivel a falu melletti régi bányatelkeket újra meg akarták nyitni a bányavállalkozások.
A bányák újraindítása pedig több országos védettségű állat- és növényfaj eltűnését okozhatta volna a településen. „E kitartó harc elismeréséül a helyi önkormányzat 2000-ben Pro NATURA díjat kapott” – mondta portálunknak Huszti Levente önkormányzati képviselő, aki egyben klímabarát települési koordinátor is.
Bár nem osztogatják ingyen a klímabaráti tagságot és tagnak lenni is kötelezettségekkel jár, Zalaszántó komolyan veszi a klímabarátságot. „A már meglévő értékek védelme mellett egy olyan települési jó gyakorlat kialakítása a célunk, ami hosszú távon élhetővé teszi a falut” – emelte ki Huszti Levente. Ehhez a munkához kívántak a falun belül összefogást, azon kívül pedig szövetségeseket és átvehető jó példákat keresni.
Klímabarátság, de hogyan?
Aki tag akar lenni, annak saját települési klímastratégiát kell készítenie, ami Zalaszántón az év második felében készülhet el ideális esetben. A tagság másik velejárója, hogy törekedni kell a klímabarát ajánlások teljesítésére. Zalaszántó például csatlakozott a májusban lezajlott országos Teszedd! elnevezésű akcióhoz, melynek keretében idén a Kéktúra útvonalát tisztították meg a ZalaSzántói Lokálpatrióta Egyesülettel. De természetvédelmi témájú rendezvényeket is terveznek, vázolta fel a klímabarát jövőt a falu koordinátora.
Ősszel a helyi gyümölcstermesztés hagyományait bemutató rendezvénysorozattal is készülnek, illetve tervbe veszik közösségi komposzt telep kialakítását is. A Keszthelyhez közeli faluban ugyanakkor a szelektív hulladékkezeléssel kapcsolatban is tartanak majd előadásokat és olyan fórumra is elmehetnek a helyiek, ahol megismerhetik a fenntartható települések hasznos és jól bevált gyakorlatait, szokásait. Hogy aztán talán néhány év múlva már pont a zalaszántói példákat vehessék majd át az új klímabarát kisfalvak.
Hazánkban (Közép-Európában elsőként) 2007. november 17-én alakult meg a Klímabarát Települések Szövetsége, amely jelenleg Zalaszántóval együtt már 24 tagból áll (Albertirsa, Alsómocsolád, Balatonfőkajár, Berhida, Celldömölk, Dombóvár, Hegyvidék, Hosszúhetény, Körösnagyharsány, Küngös, Pázmánd, Pilis, Pomáz, Szekszárd, Szügy, Tápióbicske, Tápiószentmárton, Tatabánya, Törökbecse, Vác, Vecsés, Veszprém, Zugló).