Mára hívták össze újra a Balatoni Hajózási Zrt. közelmúltban botrányba fulladt közgyűlését. Az ülésen, egyebek mellett, a 22 tóparti önkormányzat tulajdonában lévő (ebből Siófoké a 44 százaléknyi hányad) társaság új vezetőjéről is dönteni kívánnak.
A siofok.hu tájékoztatása szerint a korábbi, botrányos közgyűlést megelőzően a tulajdonos önkormányzatok képviselői egyeztetést tartottak, ahol a településeket a polgármesterek képviselték, kivétel ez alól a legnagyobb részvényhányaddal bíró Siófok volt. Siófokon a képviselőtestület elvonta ezt a jogot a polgármestertől, így a várost Csorba Ottó, a helyi pénzügyi és tulajdonosi bizottság elnöke képviselte kötött mandátummal, azaz a testület által jóváhagyott állásponttal. Eszerint Siófok vezérigazgató-jelöltje Kollár József, a felügyelő bizottsági tagjelöltje Szajcz Adrián, és az igazgatósági tagjelöltje dr. Balázs Árpád.
Az egyeztetésről több kisebb település vezetője is felháborodottan távozott, meg sem várva a közgyűlés megkezdését. Galácz György, Balatonmáriafürdő polgármestere úgy nyilatkozott, nem vesz részt ebben a bohóckodásban, ahol a kistelepülések álláspontja lényegtelenné vált, hiszen a hajózási cég kétszemélyes részvénytársasággá vált, ahol a siófoki testület dönti el valakivel szövetkezve, mi történhet a jövőben. „Törvényes, de etikátlan helyzet alakult ki annak következtében, hogy a hajdani állami vagyonjuttatás csak a kikötővel rendelkező települések, és nem a Balaton partiak tulajdonába adta a hajózási társaságot lakosság arányos részvényhányadokkal, hiszen így a három nagy település diktálhat kezdettől fogva.” –tette hozzá. Mint kifejtette, készek voltak a kompromisszumra a vezérigazgató váltás tekintetében (Halmos Gábor, jelenlegi vezérigazgató megbízatása hamarosan lejár), de azt többen ellenezték, hogy Siófok korábbi polgármestere, Balázs Árpád bekerüljön az igazgatóságba- írja a siofok.hu.
Négy-öt kisebb település polgármesterének viharos távozása után is döntésképes maradt volna a közgyűlés, de kiderült, hogy a hajózási társaság be kívánja tartatni a részvénytársaság közgyűlésének összehívására és lebonyolítására vonatkozó kötelező törvényi előírásokat, amit a közgyűlési meghívóban jelezett is. Eszerint letéti, vagy tulajdonosi igazolást kértek minden résztvevőtől. Mivel a polgármesterektől az elmúlt 12 évben nem kértek ilyen igazolást a közgyűléseken, és zártkörű részvénytársaságról lévén szó, egyértelműnek számítanak a tulajdonviszonyok, senki nem hozott magával ilyen igazolást.
A jogi végzettségűek között vita támadt, hogy a polgármesterek fel tudják-e hatalmazni saját magukat ott helyben a tulajdonosi jogok képviseletére, de hamarosan egyértelművé vált, hogy Siófok képviselete ezt nem tudná megtenni. Az általános felháborodást megoldáskeresés váltotta fel, amelynek értelmében május 26-ára halasztották a közgyűlést.
Halmos Gábor, a hajózási társaság vezérigazgatója elmondta, a több mint 5 milliárd forintos tőkével, és több mint 6 milliárd forintos vagyonnal rendelkező társaság tavalyi mérlegének és idei üzleti tervének elfogadása lett volna egyebek közt a közgyűlés témája. A tavalyi év számít az elmúlt öt év közül a legeredményesebbnek, amikor 1,3 milliárd forintos forgalom mellett 80 millió forintos eredményt produkáltak, amelyből a tulajdonos önkormányzatok osztalékot vehetnek majd ki – ha úgy döntenek.
A cégvezető azt is kifejtette, itt óriási közvagyonról van szó. A tulajdonosok között zajló jelenlegi folyamatok, vagyis az, hogy egy-két önkormányzat összeállása után a többieknek sem az érdeke, sem a véleménye nem érvényesülhet, nem szolgálja az eredeti célt, amelynek során évekkel ezelőtt az állam ingyenes vagyonjuttatással a kikötővel rendelkező balatoni önkormányzatok tulajdonába adta a hajózási társaságot.
Az előző, eredménytelen tanácskozás után a közgyűlést mára hívták össze újra.