Április elején nyílik Keszthelyen is szabadulós játék, ezért összegyűjtöttük, hogy a Balaton-parton mely településeken hódolhatunk ennek az újfajta szenvedélynek. Utánajártunk, hol milyen szobákkal, történetekkel találkozhatunk.
Miközben a fővárosban egy kerületre már több mint öt szabadulós játék (pánik- vagy szabadulószoba) jut, a Balaton partján április elején nyílik a harmadik. Az eddig főleg a turisták és a külföldi vendégek előtt ismert és népszerű rejtvény- és kódfejtős társasjátékokat már a magyar tengernél élők is kezdik felfedezni. Na, de nézzük, áprilistól milyen helyek közül válogathatunk.
Keszthelyen két szobából lehet megpróbálni kijutni, az egyiket egy 1848-as történetbe, a másikat egy titkosügynök sztorijába csomagolták az ötletgazdák. „A ’48-as témát azért is választottuk, mert ez mindig is a magyar kultúra része volt, mindenki ismeri és szereti. És éppen ezért meg szeretnénk mutatni ezt a külföldieknek is egy izgalmas rejtvény keretében” – mondta érdeklődésünkre a keszthelyi szabadulós szoba egyik alapítója, Gál Richárd, aki még arra is felhívta a figyelmünket, hogy régi, korhű dokumentumok másolatával is találkozhatunk a játékban. Az eredeti példányokat az Országos Széchényi Könyvtártól kapták kölcsön.
A titkosügynök történetét noha James Bond ihlette, igyekeztek magyar stílusú környezetet kialakítani a helyiségnek. Mint megtudtuk, a késői ’60-as évek nyugat-európai trendje szerinti magyar belső fogadja majd a játékosokat. Arról viszont nincs információnk, hogy a két szobának helyet adó sétálóutcai régi ház milyen valódi titkokat rejt, mindenesetre a műemlék jellegű épület remek helyszínt biztosít a rejtélyes játékhoz. „A jövőben egy, a keszthelyi legendákon, történeteken alapuló szobát is tervezünk, amihez szívesen fogadunk tárgyi (pl. régi dokumentumok, használati eszközök) felajánlásokat” – mondta még a szabadulós játék vezetője, majd hozzátette, ezen kívül is rengeteg ötletük van még, úgyhogy a jövőre nézve biztosítva van a változatosság.
A titkos helyek egyébként négynyelvűek lesznek, a magyar mellett holland, német és angol nyelven tudó játékosok is megpróbálkozhatnak a kijutással. (A játékban gyerekek is részt vehetnek, de kikötés, hogy a csapatban legyen egy 18 éven felüli személy is.)
Ha sikerült valamelyik keszthelyi szobából kijutnunk, utána akár Gyenesdiáson is próbálkozhatunk. A szabadulószoba, itt pontosabban padlás, ugyanis egy étterem tetőterében található a helyszín. Egy nagybácsi titkaira rájőve kell a szobából, azaz a padlásról kiszabadulni. A játékot akár külföldiek is játszhatják, mivel idegennyelv-tudásra nincs szükség a 60 perc során, tudtuk meg Papp Alexandrától, a Balaton ESCAPE vezetőjétől. Hogy kik látogatják leginkább ezt a helyet? „Főleg a családosok és a 20-40 közötti korosztályból érkeznek sokan. De sokszor nyugdíjasokból álló csapataink is vannak” – mondta Alexandra. A tapasztalt rejtvényfejtők figyeljenek: a gyenesdiási játékhelyszín nem számít könnyű pályának. „A csapatok mindössze 40-50%-a tud csak szabályosan, játékidőn belül kijutni” – tette hozzá a szoba vezetője. De azoknak sem kell szomorkodniuk, akik nem szabadulnak ki 60 perc alatt: igaz, nekik nem jár ajándék a kijutásért, ellenben pluszdíj nélkül végigjátszhatják a játékot.
Ha Gyenesdiáson a szerencsés 40-50%-ba kerültünk, akkor Balatonlelle felé is vehetjük az irányt, ott három szoba is várja a játékosokat, hogy legfeljebb 60 percig fogva tartsa őket. A Cseles Kelepcére hallgató helyen egy betörő szerepébe bújhatunk (és egy milliomos család lakásába), valamint egy őrült feltaláló szobájában is kutakodhatunk a kijutást jelentő megfejtések után. A harmadik helyiségnek nincs külön háttértörténete, ezt főleg gyerekek számára készítették. „Bár itt leginkább a felnőttek szoktak bennragadni” – mondta Kovács Ivett, a lellei szabadulós játék vezetője.
A másik két szobában külföldiek is gond nélkül játszhatnak, mert csak számos rejtvényekkel találkozhatunk, míg a fiatalabbaknak szánt könnyebb helyszínen magyarul vannak a feladványok. A legnehezebb szoba a feltalálóé, innen 10 csapatból általában 2 jön ki határidőn belül, a betörők 70-75%-a szokott kiszabadulni milliomoséktól, míg a főleg a gyerekeknek szánt játékhely 75-80%-os kijutási arányt mutat.
Fontos! A szabadulós játékokhoz nincs szükség semmilyen lexikális tudásra, fizikai erőre vagy más eszközökre, csupán a logikus gondolkodásunkra. Ha ittunk, vagy más okból vagyunk bódultak, köszönik szépen, nem játszhatunk egy szobában sem. Akit a bezártság frusztrál (klausztrofóbiára hajlamos), az inkább hagyja ki ezt a 60 percnyi izgalmas mókát.
(A képek illusztrációk.)