Kínában nagy hagyománya van más országok turisztikai csodái lekoppintásának. A nagy kínai másológépezet nem kímélte meg az egyiptomi piramisokat, a New York-i szabadságszobrot, de még a budapesti Hősök terét sem. Sőt, egy osztrák kisfalut is egy az egyben felépítettek maguknak. És most a Balatonra vetettek szemet, nem is akárhogy.
A kínai Xiàobǐng nevű utazási magazin számolt be arról, hogy az osztrák Hallstatt nevű festői falucska után újabb közép-európai turisztikai helyre vetették ki hálójukat. Jobban mondva másológépeiket. Ezúttal a Balatont és néhány nevezetes látványosságát kezdik el megépíteni az ázsiai ország szubtrópusi részén található Guǐjì városában.
Chu Yinlian polgármester a lapnak elmondta, amikor tavaly egy nagyobb küldöttséggel Hévízen és a Balaton partján jártak, annyira beleszerettek a térségbe, hogy elhatározták, a városuk mellett is építenek egy hasonlót. Mármint egy tavat kastéllyal és a többi híres balatoni látnivalóval.
Cseppet bizarrnak tűnik, hogy egy ország, egy térség, vagy egy település megkérdezése és beleegyezése nélkül másolnak le egy egész régiót. (A Balatoni Regionális TDM Szövetség vezetőjét, Hoffmann Henriket kerestük ez ügyben, de a cikk megjelenéséig még nem nyilatkozott. Amint válaszol, közzétesszük a véleményét ez ügyben. – a szerk.) Mindenesetre a fenti látványképük alapján a kínaiak most sem kispályáznak.
Sőt. Míg a hallstatti városkát korábban “csak” lemásolták, Guǐjì városa még a vizet is a Balatonból vinné. “Ez ügyben felvesszük a kapcsolatot a hely önkormányzatokkal és a vízügyi szervekkel” – mondta a lapnak a polgármester. “Úgy tudjuk, hogy az utóbbi években nagyon magas a tó vízállása, nem tudnak mit kezdeni a felesleges vízzel. Éppen ezért mi elszállítanánk azt, így az továbbra is a Balatonban maradhatna, csak nálunk” – tette hozzá Chu Yinlian.
Öröm az ürömben, hogy a Balatonnak “csak” egy 1:10-es mását készítik majd el, míg a keszthelyi Festetics-kastély vagy a tihanyi apátság temploma valódi nagyságában “pompázhat” a kínai városban.