Hosszú szünet után láthatunk újra napfogyatkozást Magyarországon. A péntek délelőtti órákban a Hold a Nap 60%-át „eszi majd meg”. Mutatunk néhány helyet a Balatonnál, ahol profi szakemberekkel közösen figyelhetjük az égi jelenséget. De bárhonnan is nézzük a napfogyást, a szemünk biztonságára nagyon vigyázzunk!
Budapestről nézve a fogyatkozás 9:39:32-kor kezdődik és 11:59:47-kor ér véget, a Balaton térségében néhány perces eltérés lesz tapasztalható időben és a takarás mértékében (Budapesten a napkorong 58,4%-a tűnik el, nyugaton ennél picivel több, keleten valamivel kevesebb lesz kitakarva a Napból.)
A Balatonnál az alábbi helyeken lesznek távcsöves bemutatók a pénteki napfogyatkozás ideje alatt a Magyar Csillagászati Egyesület helyi csoportjai és társszervezetei jóvoltából.
Balatonfűzfő | Balaton Csillagvizsgáló, Városi Stadion | 09:00:12:00 |
Siófok | Perczel Mór Gimnázium előtti park | 09:00-12:00 |
Úrkút | Közösségi Ház melletti sportpálya | 09:30-12:00 |
Korábban már mi is beszámoltunk róla, hogy a Bakonyban, a Pannon Csillagdában is várják a napfigyelőket a jelenség ideje alatt.
Nem árt azonban sokszor megismételni, mivel nézzük és mivel ne nézzük a pénteki napfogyatkozást. A Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) összeírta az ezzel kapcsolatos fontos tudnivalókat.
FONTOS! A napfogyatkozások megfigyelésénél, ha nem vagyunk elég körültekintőek, maradandó szemsérülést szenvedhetünk, vagy akár meg is vakulhatunk! Ha távcsövet használunk, akkor csakis megfelelően készített és stabilan rögzített gyári napszűrőt használjunk. Házilag barkácsolt, vagy nem kifejezetten távcsövekhez gyártott napszűrőket ne!
Nem biztonságos a kormozott üveg, fotografikus neutrálszűrő, a túlexponált színes film vagy a napszemüveg használata sem. Az MCSE ajánlja viszont az ívhegesztéshez használatos hegesztőüveget (12-13-as fokozat).
Ugyanakkor azt javasolják, huzamosabb ideig egyik napszűrővel se szemléljük a Napot. Amúgy erre nincs is szükség, mivel a jelenség lassú lefolyású. (Elegendő akár 5-10 percenként “ellenőrizni” a fogyatkozás aktuális állapotát.)
TÉNYLEG FONTOS! Soha ne nézzünk közvetlenül a Napba, se szabad szemmel, se távcsővel, se fényképezőgéppel, vagy a videokamera keresőjével! Az erős fénytől azonnal megvakulhatunk!
A szervezet összegyűjtötte a hazai nagyvárosok fogyatkozási időpontjait. Mivel az időpontok világidőben szerepelnek, így 1 órát hozzá kell adni az adatokhoz!
Mit tegyünk, ha a teljes napfogyatkozást akarjuk látni?
Nagyon sokat kellene utazni. A teljesség sávja lakott területektől távol, az Atlanti-óceán vidékein található. Ehhez akár most útra kellene kelnünk, ugyanis a hozzánk legközelebbi szárazföld, ahonnan meg lehet figyelni a teljességet, a Feröer-szigeteken lesz.
Ezért falja fel a Hold a Napot
Amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, és a Hold árnyéka bolygónkra vetül. A jelenség a Föld felszínén állva csak az árnyék területéről figyelhető meg. A Nap és a Hold az égen látható mérete közel egyforma, és mivel a Hold a Napnál 400-szor kisebb és 400-szor közelebb is van, ezért kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja.